Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Nowy rok

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Przed nami nowy rok. Pewnie wielu z nas zastanawia się, co przyniesie… Może warto pójść śladem Trzech Mędrców i poddać się z ufnością prowadzeniu gwiazdy, która wiedzie do naszego Zbawiciela. A kiedy się z Nim spotkamy, oddajmy Mu to, co mamy najcenniejsze. I nie muszą to być drogocenne przedmioty, Pan Jezus najbardziej ucieszy się z naszych czystych serc. Oddajmy Mu rok, który jest już za nami – wszystkie doświadczenia i sytuacje, zarówno te radosne, jak i te smutne. Powierzmy też w Jego dłonie to wszystko, co na nas czeka w nowym 2024 roku.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Maria Wójcik
tytuł: Początek przygody

– Jasiek! Janek! Jasiu…?
To ostatnie spokojne zawołanie taty wybudziło Jasia z zamyślenia. Błądził myślami gdzieś daleko… trochę się bał. Mieli jechać na wyprawę, poznać pewnego brata, właściwie to on miał go poznać, i to w Niepokalanowie.
– Jasiu! Chodź, masz tu miejsce! – Jego siostra Ania poklepała siedzenie jego fotelika. No tak, nie będzie sam. Ania też tam jedzie. Tylko że ona się niczego nie boi. Przynajmniej tak wygląda.
– Chodź, Jasiu, zapinamy pasy i jedziemy!
Jasiu wziął za rękę tatusia, a w drugiej ściskał misia Bernarda. I powędrował do auta.
Zaraz jak wyjechali na drogę, pomodlili się do Maryi Niepokalanej. Chłopiec jeszcze nie umiał sam wypowiedzieć słów tej modlitwy, ale bardzo ją lubił i starał się ją odmawiać razem z całą rodziną.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta grabowska
tytuł: Objawienie Pańskie

Miriam i Janek wypisywali na stole w kuchni świąteczne kartki. Każde z nich wczoraj na poczcie kupiło ich kilka. Miriam wybrała te pozłacane. Szczególnie podobała jej się jedna. Ta, na której widniała lekko pochylona Maryja tuląca w ramionach malutkie Dzieciątko Jezus.
Janek z kolei wybrał te inspirowane polską kulturą. Szczególnie spodobała mu się ta, na której wśród górskich pejzaży stała chatka przypominająca stajenkę. Ze środka wydobywał się blask, a na jaśniejącym sianku leżał mały Chrystus.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia. M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Anielska cnota

Jak rozumiem słowo „łaska”? Łaska jest dla mnie darem od Pana Boga. Darem, czyli czymś, o co zupełnie nie zabiegam. Może być pragnieniem, ale to, czy ją otrzymam, zupełnie nie zależy ode mnie. Dla mnie taką właśnie łaską Bożą była cnota czystości. Nigdy o nią nie prosiłam. Myślę, że nawet do końca nie byłam świadoma, czym ona jest, jak się objawia… Po prostu ją miałam.
Było dużo sytuacji, które potwierdzały tę moją wrodzoną wstydliwość. Na przykład od wczesnych lat, kiedy mama chciała mnie przebrać, wszyscy musieli wyjść z pokoju. I niestety wtedy ujawniała się też inna mocna cecha mojego charakteru – mniej szlachetna – a mianowicie upór. Kiedy coś mi nie pasowało i byłam pewna swoich racji, wtedy nie było człowieka, który mógłby zmienić moje nastawienie. Potrafiłam stać uparcie dopóty, dopóki nie stanęło na moim.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Małgorzata Jabłońska
tytuł: Wśród kwiatów wiśni

Był rok 1943. Zaczął się maj. Wiosna już na dobre rozgościła się na polach, łąkach, placach i ulicach miast. Wszędzie było czuć zapach rozkwitających bzów i kasztanów. W Polsce toczyła się wojna. Warszawa była miastem szczególnie uciemiężonym. Brakowało żywności, ludzie żyli w biedzie i strachu o jutro.
Władzia przyzwyczaiła się już trochę do tej trudnej rzeczywistości. Marzyła o tym, żeby po wojnie jej rodzina znów miała swój mały domek. Teraz mieszkali w wynajętym mieszkaniu na Siekierkach przy ulicy Gościniec. Dwunastoletnia dziewczynka lubiła wieczorami podziwiać widok rozpościerający się przed jej oknami.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Augustyna M. Kozłowska, franciszkanka MI
tytuł: Adoracja

ADOROWAĆ oznacza zatem uwielbiać Boga w postawie uniżenia i pokory. Ten rodzaj modlitwy jak każdy inny nie może pozostać bez wpływu na nasze życie, dlatego Pan Jezus wspomniał o konsekwencji miłości do Boga, czyli służbie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Pogłębianie wiedzy o Niepokalanej

→ SKĄD CZERPIEMY WIEDZĘ?
W szkole mamy podręczniki, ćwiczeniówki. Czytamy lektury obowiązkowe, sięgamy po encyklopedie i różne publikacje, aby w ten sposób zdobyć nowe informacje. Także różne wykresy, obrazy czy schematy mają pomóc nam we wzroście intelektualnym. Rozwijamy zainteresowania, jesteśmy dzięki temu mądrzejsi. Czy jednak na takim tylko rozwoju mamy poprzestać?
Czy w sprawie lepszego poznania Maryi postępujemy podobnie? Aby nasza relacja z Niepokalaną była głębsza, nie możemy zapomnieć o lekturze dobrych książek. Książek, które zostały napisane przez świętych i mówią nam o życiu Maryi.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Augustyna M. Kozłowska, franciszkanka MI
tytuł: Być posłusznym

Od pewnego czasu czytam książkę o świętym Maksymilianie i zastanawiam się nad tym, jak on to zrobił, że w miejscu, gdzie nie było nic, tylko pola, w ciągu paru lat zbudował ogromny klasztor Niepokalanów, w którym zamieszkało kilkuset braci. Dla mnie jest w tym coś niezwykłego.
Gdy czytałem o jego pracy i działalności, przyszła mi do głowy jedna myśl. Święty Maksymilian spełniał wolę Bożą, wolę  Niepokalanej, dlatego otaczało go takie błogosławieństwo.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI

Kochani, rok nauki hiszpańskiego już za nami. Mam nadzieję, że chętnie zaglądaliście na tę stronę i korzystaliście z treści, które przekazywali Wam Antonio i Ventura z Hiszpanii oraz Karol i Krzyś ze Szkocji. W tym roku razem z Krzysiem będziemy robić powtórki i uczyć się nowych słówek.
Uzupełnijcie krzyżówkę „Moja rodzina” z odpowiednio oznaczonych wyrazów i odgadnijcie hasło.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Stefan Todorski
tytuł: Co dzień z Bogiem Ojcem

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Idę do Pana Jezusa

KILKA INFORMACJI:
♥ Znaki i symbole – w codziennym życiu mają pomóc nam dotrzeć do wyznaczonego celu (np. znaki drogowe) lub pomóc zrozumieć jakąś prawdę (symbole na opakowaniach, segregacja śmieci itd.).
♥ W Kościele także możemy zobaczyć różne symbole i znaki. Bóg w widzialnych znakach daje człowiekowi niewidzialną łaskę. Sakrament to przestrzeń, w której realnie działa Bóg. On ma moc np. nas uzdrowić, uwolnić od grzechów.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Bylinka-Rosa
tytuł: Płock

Historia Płocka sięga X wieku, kiedy to Mieszko I wzniósł na wysokim nadwiślańskim wzgórzu – dzisiaj znanym jako Wzgórze Tumskie – gród obronny. U jego stóp rozwinęła się wówczas osada obronna. Niedługo potem w miejscu grodu powstał książęcy zamek, a obok niego katedra biskupia.
Przez krótką chwilę, w czasach panowania Władysława Hermana (1O79-11O2), Płock był głównym ośrodkiem książęcej władzy, a więc stolicą ówczesnej Polski.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Akceptacja cz.1

– To straszliwie niesprawiedliwe – mruczała niezadowolona Zosia, wpychając lewy but na prawą stopę.
– Co jest takie „straszliwie niesprawiedliwe”? – spytała Maria.
– No, te dzieci z Ukrainy… przez to, że są… w przedszkolu – sapała Zosia, tym razem walcząc z kurtką, której nie mogła założyć, bo w rękawie siedziała sobie czapka z szalikiem. – Pani zajmuje się nimi, bo wszystko jest dla nich nowe i w ogóle nie wiemy, co mówią…
– No proszę! A ja myślałam, że straszliwie niesprawiedliwe jest to, że ludzie muszą uciekać ze swojego kraju. Myślisz, że pojechaliby w nieznane, gdyby nie zmusiła ich do tego wojna?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Mrówka

FAKTY I MITY
Czy termity to również mrówki?
Nie, choć wiele ludzi tak uważa. Najbliższymi krewnymi termitów są karaluchy.

Czy mrówka jest bardzo silna?
Tak, podobno mrówka może przenieść obiekty 5 OOO razy cięższe od siebie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Korony 3 Mędrców

6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, inaczej nazywaną uroczystością Trzech Króli. Jak zapewne pamiętacie, wśród tych, którzy przybywali do stajenki, by pokłonić się nowo narodzonemu Zbawicielowi, byli bogaci mędrcy, których do Betlejem przyprowadziła gwiazda. Im objawił się Jezus jako Zbawiciel świata.
Styczeń to czas radości i kolędowania. Może ktoś z Was zechce przebrać się za trzech mędrców…? Zatem dzisiaj pokażemy Wam, jak wykonać piękną koronę królewską.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: American Saddlebred

CHARAKTER
wrażliwy i inteligentny, zdolny do przystosowania się do różnych warunków

Ciąg dalszy w Rycerzyku