Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Droga do Pana Boga

Maryja!
Kochani Przyjaciele!
Cieszymy się, że kolejny rok odkrywania miłości Pana Boga chcecie spędzić razem z nami w szkole Niepokalanej – naszej najlepszej Mamy! Życzymy Wam, by każdy dzień nowego 2021 roku był zbliżaniem się do Serca Pana Jezusa. Szukajmy tej drogi prowadzącej do Pana Boga! Jak ją odnaleźć, pokazują nam Kacper, Melchior i Baltazar – mędrcy ze Wschodu – którzy mimo przeciwności wierzyli, że blask gwiazdy na niebie zaprowadzi ich do Prawdziwego Światła, które chce nieustannie świecić w naszych sercach, a jest nim Pan Jezus!

Miriam i Janek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Oczkiem, uszkiem i serduszkiem

Jak dostrzec Boże znaki? Jak usłyszeć Boży głos? Jak zachować w sercu Boże Słowo? – zastanawiał się Zbyszko, mały rycerz Niepokalanej. Wypatrywał i nasłuchiwał, by odkryć i wypełnić wolę Bożą, by bardziej uśmiechnęły się niebo i ziemia.
Aż zza chmur wyjrzało słonko. Promyczkiem, jak palcem, dotknęło czegoś pod szafą. Skrzył się tam zagubiony Cudowny Medalik Niepokalanej, jakby zwierciadełko łaski.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: Objawienie Pańskie

Miriam i Janek wrócili zziębnięci z kościoła. Szli pieszo, bo tacie akurat zepsuł się samochód, a w warsztacie powiedzieli, że nie dadzą rady go szybko naprawić. Mama poszła do kuchni i wstawiła wodę na herbatę.
– Byliśmy jak ci trzej królowie, którzy spieszyli do Jezusa. Oni musieli zmagać się z upałem, my z zimnem – powiedziała Miriam
i zaczęła rozcierać zmarznięte, czerwone od zimna dłonie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Sesu!

Oczywiście nie pamiętam tego, bo byłem za mały, ale wiem to od rodziców, że pierwsze opowieści o Panu Jezusie usłyszałem od mamy, kiedy miałem kilka miesięcy. Opowiadała i śpiewała mi o Jego miłości do nas. W końcu przyszedł czas, bym powiedział swoje pierwsze słowo. A miałem wtedy około półtora roku. Wszyscy z niecierpliwością zastanawiali się, czy będzie to „mama”, czy może „tata” – jak to najczęściej bywa.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Tajemniczy krzyż

Dryńńńń… Delikatnie zabrzmiały dzwoneczki przy wejściu do sklepu. Dzięki nim pan Filip wiedział, że nadchodzą klienci.
– Dzień dobry! – Małgosia wesoło pozdrowiła sprzedawcę, szturchając w bok swojego młodszego braciszka Kubę, który chyba z nieśmiałości zapomniał, jak należy się witać ze starszymi. Pan sprzedawca wystawił głowę spod lady i szczerze się uśmiechnął. Dzieci weszły do środka i zaczęły spoglądać na sklepowe wystawy.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Liturgia Słowa część 3.

Najważniejszym elementem liturgii słowa jest czas odczytania fragmentu EWANGELII. Kapłan podchodzi wtedy do ambony i po raz kolejny, tak samo jak na początku Mszy Świętej, oznajmia obecność Pana Jezusa pośród nas, mówiąc: „Pan z wami”.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz
tytuł: Onil

Co się stało?
Nicolas Bernabeu, były ministrant, z kościoła parafialnego, ukradł monstrancję z Najświętszym Sakramentem oraz inne naczynia
i przedmioty kultu. Wiadomość o tym wydarzeniu szybko rozniosła się wśród okolicznych mieszkańców.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: ABC…

Maryja jest ARCYDZIEŁEM Pana Boga. Zachwyca swoim pięknem przez cały czas. Nie nudzi się, nie zniechęca, nie ma dla Niej żadnej granicy. Nie można Maryi zamknąć w schematach czy skalach.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agata Pinkosz

Oto zaczynamy nowy rok!!! Chciałabym zaprosić Was w tym 2O21 roku do wspólnej comiesięcznej modlitwy w języku, którego na co dzień używa papież. Już wiecie, jaki to język? Tak!!! To język włoski! Mówi się w nim na całym Półwyspie Apenińskim, a także na dwóch dużych wyspach Italii: Sycylii i Sardynii.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Skarżyńska
tytuł: Matka Boska Ośnieżona

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Czaja
tytuł: Elizeusz wyprasza łaskę potomstwa dla Szumenitki

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Tadeusz Kościuszko

Czas na pierwszego gościa…
– Prosimy o przedstawienie się.
– Nazywam się Tadeusz Kościuszko.
– Jaki Pan skromny! Jest Pan przecież bohaterem dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego. Uczą się o Panu dzieci w polskich i amerykańskich szkołach.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: br. Roman M. Solecki, franciszkanin
tytuł: Stygmaty

Franciszek swoim zwyczajem, po dniu pełnym pracy i pomocy bliźnim, udał się samotnie na modlitwę. Czynił tak, aby otrzymywać od Boga siłę i pokorę do głoszenia Słowa Bożego. Na miejsce swojego odpoczynku w ciszy i odosobnieniu wybrał górę Alwernię. Tam podjął czterdziestodniowy post ku czci św. Michała Archanioła.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Adam Nosek
tytuł: Słowik Szary

Wygląd i występowanie
Ważę niewiele – ok. 25 g, a długi jestem z ogonkiem na 18 cm. W zachodniej Polsce częściej ode mnie można spotkać bardzo podobnego do mnie słowika rdzawego (Luscinia megarhynchos). Najłatwiej rozróżnić nas po śpiewie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Pacynka
autor: s. Julia M. Nakagawa, franciszkanka MI

Zróbmy pacynkę ORIGAMI. Możecie tworzyć historyjki i bawić się z przyjaciółmi.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Konie

KONIE…
…to zwierzęta, które Pan Bóg obdarzył niezwykłymi cechami. Służą ludziom nie tylko swoją siłą
i energią, lecz także zachwycają delikatnością jako istoty pełne wdzięku i gracji. Przez to stają się
przyjaznymi towarzyszami człowieka. Zanim poznamy z bliska poszczególne grupy koni, zobaczmy,
jaką mają budowę ciała i zastanówmy się, dlaczego znaczenie ma ich krew!

Ciąg dalszy w Rycerzyku