Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Bożonarodzeniowa radość

Kochani Czytelnicy!
Nowy rok bieży, w jasełkach leży, a kto, kto? Dzieciątko małe, dajcie Mu chwałę, na ziemi!
Trwamy w bożonarodzeniowej radości wraz z Maryją, św. Józefem i tymi, którzy przychodzą do Betlejem, by oddać Panu Jezusowi chwałę. Zaczerpnijmy od Świętej Rodziny radość, szczęście i miłość, i dzielmy się nimi ze wszystkimi, których spotkamy w nowym – 2022 roku!
A my zapraszamy Was do wyruszenia z nami w nowym roku w podróż po stronach „Rycerzyka”. Jak zawsze czeka na Was dużo ciekawych opowiadań, zagadek,
odkryć i ciekawostek ze świata… Obiecujemy, że nie będziecie się nudzić!

Miriam i Janek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Zuzia z Józiem wracali wczesnym rankiem z kościoła. Spojrzeli, a tu park, bardzo tajemniczy. Niedomknięta furtka zachęcała do wejścia. Zgrzytała i skrzypiała:
– Zzzzzzapraszam…
Weszli. A tam? Skrzył się puszysty śnieg. Bielutko. Ani śladu ludzi, ani pieska, ani kotka, ani nawet małej myszki. Spokój i cisza.
Wtem, z góry obsypało Zuzię i Józia migoczącymi gwiazdkami.
– Kto to strąca śnieg?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

W domu unosił się miły zapach korzennej herbaty z cynamonem i goździkami, który przed kwadransem w odświętnym imbryczku zaparzyła babcia. W dużym pokoju, tuż obok rozświetlonej choinki, siedziała Miriam. Za oknem płatki śniegu wyglądały niczym białe pióra ze skrzydeł anielskich subtelnie tańczących w zimowym pejzażu styczniowego wieczora. Dziewczynka siedziała tuż obok babci, która kończyła krawieckie poprawki przy jej jasełkowym stroju.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Słoneczko

Pierwsza historia, którą opowiedziała mi mama z mojego wczesnego dzieciństwa, to pierwsza uroczystość Bożego Ciała, w której uczestniczyłam. Miałam wtedy sześć miesięcy. Mama przystroiła mój wózek pięknymi, kolorowymi kwiatami i wyruszyliśmy w procesji po naszym miasteczku, by oddać cześć Panu Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Kłamczucha

Szkoła dla dziewcząt w Kibeho była najbiedniejsza ze wszystkich w kraju. Uczennice mieszkały w internacie  prowadzonym przez siostry zakonne. Dużo czasu spędzały tam na chodzeniu po wodę do strumyka. Nieraz, gdy popsuł się szkolny generator prądu, musiały uczyć się przy świecach.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Zakrystia

W tym roku chciałbym wraz z Wami wybrać się w „podróż” do zakrystii . Będziemy poznawać poszczególne paramenty liturgiczne, szaty, księgi, czyli to, co znajduje się w zakrystii, a jest konieczne do sprawowania Mszy Świętej. Na dobry początek sama zakrystia!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Trani

Co się stało?
Pewna kobieta, która była niechrześcijanką i nie wierzyła w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii, zdołała ukraść konsekrowaną Hostię podczas sprawowanej Mszy Świętej. Po powrocie do domu, chcąc przeprowadzić eksperyment, czy to jest zwykły chleb, czy nie, włożyła konsekrowaną Hostię na patelnię z rozgrzanym olejem.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Królowa

Pewnie wiecie, że w niektórych państwach najwyższą władzę sprawują król i królowa. Spotkanie z nimi jest wielkim wydarzeniem  i wyróżnieniem. Zachowanie pary królewskiej jest uważnie śledzone przez poddanych. W pewnym stopniu kształtują oni również sposób postępowania swoich poddanych, a nawet postrzegania przez nich rzeczywistości.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agata Pinkosz

Kochane Rycerzyki!
Przed nami kolejny rok z językiem włoskim! Proponuję, żebyśmy zaczęli od tego, co nam najbliższe, albo
lepiej: od tych, którzy są nam najbliżsi, czyli od naszej rodziny! Będziemy mieli okazję poćwiczyć słówka związane z rodzinnym gronem!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Skarżyńska
tytuł: Sypanie bajek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz M. Owsianko, franciszkanin
tytuł: Traktat matematyczny

Św. Maksymilian z zainteresowaniem poznawał otaczający go świat oraz interesował się różnymi dziedzinami nauki. Wśród nich była także matematyka.

NOTATKI Z PAMIĘTNIKA
Kiedy w roku 1919 św. Maksymilian wrócił z Rzymu do Polski, a dokładniej – do Krakowa, to w swoim pamiętniku zanotował:
– pod datą 22 października 1919 r.: „Najprzewielebniejszy Ojciec Prowincjał kazał mi zrobić doświadczenia fizyczne i napisać traktat matematyczny”,

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Ignacy Jan Paderewski

– Gościem „Rycerzyka Niepokalanej” jest osoba niezwykle zasłużona dla Polski i znana na całym świecie. Prosimy, aby się Pan przedstawił.
– Dzień dobry. Nazywam się Ignacy Jan Paderewski.
– Jest Pan wybitnym pianistą, kompozytorem i politykiem. Ale zacznijmy od początku. Proszę nam opowiedzieć o swoim dzieciństwie.
– Urodziłem się, gdy Polska była pod zaborami. Nie znałem swojej mamusi, ponieważ umarła przed moimi pierwszymi urodzinami. Gdy miałem 3 lata, wybuchło Powstanie Styczniowe.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Życzliwość

Maria postawiła torbę z zakupami. Zastanawiała się, dlaczego jest tak ciężka, skoro miała kupić tak niewiele.
Z pokoju wybiegła Zosia:
– Babciu, jestem duża i nie boję się zostawać sama! Po co Mikołaj mnie pilnuje?
– Żeby ci głupoty nie przyszły do głowy, maluchu – odparł Mikołaj z wyższością godną 16-latka. Maria uśmiechnęła się do nadąsanej wnuczki:
– Nie złość się, kochanie, Mikołaj ma rację. Ale obiecuję ci, że wkrótce będziesz wystarczająco duża, żeby zostawać w domu sama. A teraz wyjmiemy zakupy? – zapytała.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Adam Nosek
tytuł: Krzyżodziób świerkowy

WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE
Długość mojego ciała dochodzi do 17 cm, waga – do 95 g, rozpiętość skrzydeł – do 28 cm. Mam dużą głowę i gruby dziób ze skrzyżowanymi końcami. Samce różnią się od samic wyglądem – to tak zwany dymorfizm płciowy. Samce są czerwone i mają ciemnobrązowe skrzydła i ogon.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Dzień Babci i Dziadka

To święto już niedługo, dlatego warto wcześniej przygotować prezent od serca. Proponujemy wykonać lampiony ze słoików wypełnionych pachnącą solą morską do kąpieli, ozdobionych różą z wacików kosmetycznych.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Kabardyński

Umaszczenie: kasztanowe

Ciąg dalszy w Rycerzyku

Wyniki konkursu plastycznego

Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy i św. Maksymilianie

Ciąg dalszy w Rycerzyku