Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Niesamowita podróż

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Rozpoczynamy nowy rok. Wchodzimy w niego razem z naszą Maryją – Świętą Bożą Rodzicielką. Życzymy Wam, byście wszystko, co jest przed Wami, powierzyli z serca Jej – naszej Mamie.
Pozwólmy się wziąć Jej na ręce, jak brała swojego małego Syna – Jezusa – i dajmy się Jej prowadzić…
W tym roku na stronach „Rycerzyka” zaplanowaliśmy dla Was dużo nowości.
Mamy na dzieję, że wspólna droga z „Rycerzykiem” będzie jak zawsze pouczająca, twórcza i radosna. Zapraszamy Was do wędrówki razem z nami!

Miriam i Janek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Słonko na niebie to znak niewidzialnego światła z nieba. Jest nim Syn Boży. Narodził się z Niepokalanej Matki, by z naszej duszy znikła ciemność zła.
O tym właśnie uczyły się dzieci na lekcji religii. Zuzia zapytała:
– Co to są herezje?
Siostra zakonna odpowiedziała:
– Herezje to błędy wiary. Biorą się z braku pokory i posłuszeństwa. Są straszną pułapką. Wpadają w nią ci, którzy ufają bardziej sobie i fałszywym pasterzom niż Kościołowi, którego strzeże papież.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: Niedziela Chrztu Pańskiego

Miriam siedziała nad zeszytem do religii i próbowała odrobić zadanie domowe. Nie było to łatwe, bo ojciec January prosił, aby każdy w domu zapisał datę swojego chrztu oraz słowa, które Bóg wlał w jego serce.
– Janku – wyszeptała do brata, który siedział obok na krześle przy swoim biurku.
– Tak, siostrzyczko?
– Czy zrobiłeś już zadanie z religii? – zapytała, wysyłając do brata mały życzliwy uśmiech. – Ja jakoś nie mogę… Pomożesz mi?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Ziarno

Babcia była niezastąpioną powierniczką moich skrytych marzeń. W komodzie w swoim salonie skrzętnie gromadziła dla mnie wszystkie gazety i ulotki misyjne. Uwielbiałem popołudniami wymykać się do niej – a mieszkała przy sąsiedniej ulicy – i wpatrywać się w zdjęcia biednych, chorych dzieci, które na mnie czekają.
– Babciu, opowiedz mi, proszę, jakie jest życie misjonarzy… – Uwielbiałem opowieści babci. Czułem się wtedy, jakbym na ten moment przenosił się do Afryki.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Ty będziesz moją mamą!

Poznaj prawdziwą historię, która wydarzyła się we Francji. Choć może ona budzić wątpliwości, jednak miała miejsce naprawdę. Mówimy: „cuda się zdarzają”. I tak jest! A czy najwięcej wyjątkowych zdarzeń nie mają dzieci? Więc ułóż się wygodnie w fotelu i posłuchaj. Może i Tobie się jakiś cud przydarzy…?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz M. Szymanik, franciszkanin
tytuł: Zarzut: w kościele jest nudno. Obrona.

Nieraz jesteśmy wszystkim znudzeni, nic nas nie interesuje. Jesteśmy tacy grymaśni, czegoś chcemy, ale nie wiemy czego. Taka postawa może sprawić, że na Mszy Świętej będziemy się nudzić. A to sygnał dla nas, że warto zmienić swoje podejście.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Kim jest Niepokalana?

Św. Maksymilian uczy
„Matka Najświętsza, zapytana przez Bernadettę, jak się nazywa, odpowiedziała: «Jam jest Niepokalane Poczęcie» – oto definicja Niepokalanej”.
Każdy człowiek przychodzi na świat z grzechem pierworodnym…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Być oddanym Niepokalanej

Jak cudownie! Jestem rycerzem Niepokalanej! Tak długo czekałem na ten dzień i wreszcie to się stało. Nie mogę jednak na tym poprzestać. Każdy następny dzień to szansa na pogłębienie wiedzy o Matce Bożej. To również wyzwanie, abym w swoim życiu świadczył, co to znaczy być rycerzem Niepokalanej.

Pierwsza i najważniejsza rzecz, o której muszę pamiętać: Mam być całkowicie, bez żadnego „ale” oddany Niepokalanej Mamie. Pięknie i wzniośle to brzmi, ale o co w tym tak naprawdę chodzi?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI

Kochane Rycerzyki!
Witam Was bardzo serdecznie i cieszę się, że razem z Wami mogę uczyć się języka hiszpańskiego. Pomogą nam w tym Wasi rówieśnicy Antonio i Ventura, którzy są Hiszpanami mieszkającymi w Madrycie oraz Karol i Krzysiu, którzy są Polakami mieszkającymi w Szkocji w Inverurie. Na początek poznajmy kilka  literek z hiszpańskiego alfabetu.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Stefan Todorski
tytuł: Śnieżne Gwiazdki

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Czaja
tytuł: Tajemnicza dłoń

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Rosa
tytuł: Gniezno

Skąd wiemy, że to właśnie Gniezno było pierwszą stolicą Polski?
Książę Mieszko I, pierwszy polski władca, napisał o tym w 991 roku w liście do samego papieża.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Pokora cz. 1

Na tronie (fotelu z pokoju) siedziała królewna Zosia. Miała długą suknię (spódnicę mamy lub siostry), korale, łańcuszki (biżuterię mamy) i koronę na głowie (papierową, ale innej rodzina nie miała).
W dłoniach trzymała jabłko (prawdziwe) i tłuczek do ziemniaków (drewniany, z kuchni). Przed tronem grzecznie siedzieli poddani królewny (wszystkie lalki, misie oraz pies Saba i kot Filemon). Jednak królewna była wyraźnie zła. Mikołaj przyjrzał się siostrze, stłumił rozbawienie i wykonał dworski ukłon, mówiąc z powagą:
– Witaj, wasza wysokość! Skąd to niezadowolenie na twym królewskim obliczu?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Biedronka

WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE
Witajcie! Może zabrzmi to mało skromnie, ale my biedronki jesteśmy uważane za jedne z ładniejszych owadów. Nasze ciało ma zwykle kształt połówki kuli, a najczęstsze ubarwienie jest czerwone lub żółte w czarne kropki. Wyobraźcie sobie, że w tropikach można spotkać nasze kuzynki ubarwione nawet na niebiesko
lub zielono. Istnieje wiele gatunków biedronek –
w Europie występuje ich około 1OO – większość
ma piękne kolory.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Portrety dla Babci i Dziadka 

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Clydesdale

Charakter: spokojny, towarzyski i chętny do pracy

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Czytelnicy

Ciąg dalszy w Rycerzyku