Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Światowy Dzień Chorego

Maryja!
Luty to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o chorych. 11 lutego będziemy obchodzić kolejny ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO. W tym dniu szczególnie w naszych modlitwach pamiętajmy o tych, którzy bardzo cierpią. Z pomocą i otuchą przychodzi jak zawsze Maryja. To właśnie w tym dniu najwięcej ludzi podąża do Lourdes, gdzie Matka Boża objawiła się Bernadecie Soubirous. W grocie objawienia wytrysnęło wówczas źródełko z cudowną wodą. Wielu ludzi doświadcza w tym miejscu cudów uzdrowienia. Polecajmy
Niepokalanej szczególnie chorych z naszych rodzin.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Zuzia z Józiem wstali raniuteńko, razem z jutrzenką. Pobiegli do parku. Tam spotkali inne dzieci. Zaczęła się zabawa, walka na kulki śniegowe! Nagle ktoś rzucił śnieżką w nieznajomego, tuż przy figurce Matki Bożej. Dzieci podbiegły, aby przeprosić.
Był to zakonnik. Niewysoki franciszkanin. Ale dzieci, zamiast przeprosić, tylko patrzyły.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: NMP z Lourdes

Miriam otworzyła szeroko drzwi od kuchni, tuż za nią wysunął się Janek trzymający w rękach zapaloną dużą gromnicę. Wrócili z kościoła. Za oknem przeraźliwie wiał lodowaty wiatr, śnieg sypał grubymi płatami, ale płomień ognia z kościoła udało im się donieść do samego domu.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Stwarzać jak Bóg

Pewnego wieczoru, było gdzieś około 17.OO, zobaczyłam, jak mama pije w salonie ciepłą herbatę i czyta swoją ulubioną książkę. Bez zastanowienia pobiegłam do niej, wdrapałam się na jej kolana i błagalnym spojrzeniem prosiłam o kolejne opowiadanie.
– Mamusiu, co dzisiaj mi opowiesz o dobrym Bogu?
– A co, skarbie, chciałabyś wiedzieć?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Kochaj mnie tak, jak ja ciebie

Marie-Claire i Odette nie chciały spóźnić się na Mszę Świętą. Z głową pełną wątpliwości pobiegły do kościoła. Była to pierwsza niedziela Adwentu. Na Eucharystii słuchały słów kapłana o wzajemnej dobroci i gotowości na przyjście Pana Jezusa. Jednak gdy tylko wyszły z kościoła, Marie-Claire wróciła do internatu, stając na czele grupy dziewcząt, gotowa wyzywać i drwić sobie z wizji koleżanki. Nagle Alphonsine padła na ziemię jakby od postrzału. Klęczała na posadzce ze wzrokiem wbitym w sufit. Wszystkie dziewczęta zebrały się wokół niej. Jej twarz się rozjaśniła.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Szaty liturgiczne

Szata liturgiczna pełni przede wszystkim funkcję symboliczną, a więc oznacza pewną rzeczywistość nadprzyrodzoną. Biskupi i kapłani pierwszych wieków Kościoła nie używali jakiejś szczególnej szaty podczas celebracji liturgicznych. Odróżniali się jedynie rolą, jaką pełnili i miejscem, jakie zajmowali.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Boxmeer

Kapłan Arnoldus Groen odprawiał Mszę Świętą. Po konsekracji zwątpił jednak w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Nagle wino zaczęło wrzeć, a następnie wypłynęło z kielicha na korporał. Wino przemieniło się w Krew, która zmieniła się w duży skrzep. Kapłan przerażony tym widokiem natychmiast poprosił Boga o przebaczenie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Latarnia, latarnia morska

Czy zdarzyło się Wam iść ciemną nocą do domu? A może, kiedy byliście w domu, spaliła się żarówka lub zgasło światło? Co wtedy robiliście? Zapewne zaczęły się szybkie poszukiwania latarki albo zapałek, żeby zapalić świece. Nie lubimy przebywać w ciemnościach.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agata Pinkosz

Kochane Dzieciaki!
Przeleciał nam już początek roku, a luty będzie jeszcze szybszy. Na pewno wiecie dlaczego?! Tak, bo to jest wyjątkowo krótki miesiąc w porównaniu ze wszystkimi innymi miesiącami. My tu tak o mijającym czasie, no to dzisiaj nauczymy się po włosku niektórych wyrażeń związanych z czasem. Miłej nauki!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Skarżyńska
tytuł: Prośba do Taty w Niebie

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Aniołek Tymek

Kochani Przyjaciele!
Dziękuję za Wasze listy do Matki Bożej. Są przepiękne! Każdy z Was bardzo kocha Maryję i jesteście Jej wdzięczni, że macie siebie nawzajem. To ważne, aby dużo dziękować Panu Bogu, zwłaszcza gdy ma się piękną rodzinę. Módlcie się, aby każde dziecko mogło czuć się bezpieczne i być radosne. Ślę Wam moc niebiańskich uścisków!
Wasz Aniołek Tymcio

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Szkoła w Łoponiu ma patronów!

Po długim oczekiwaniu uczniowie wraz z całym gronem pedagogicznym z radością przyjęli w mury swojej szkoły błogosławionych franciszkanów – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego – i oddali im pod opiekę wszystkich, którzy tworzą społeczność szkolną.
Uroczystość nadania Szkole Podstawowej SPSK w Łoponiu imienia bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego odbyła się 1O listopada 2O21 roku.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Józef Haller

– O, jak dawno nie gościliśmy w „Rycerzyku Niepokalanej” żołnierza. Dzień dobry!
– Dzień dobry! Nazywam się Józef Haller. Jestem generałem Wojska Polskiego.
– Czy może nam Pan opowiedzieć o swojej rodzinie?
– Oczywiście! Moim bardzo dalekim przodkiem jest Jan Haller, który pod koniec XV wieku przybył z Niemiec do Polski.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Życzliwość

Po kilku minutach gorączkowej krzątaniny babci i Mikołaja zakupy trafiły na swoje miejsca, czyli do lodówki, szafek i szuflad. Mikołaj lekko zasapany spojrzał na siostrę z wyrzutem i westchnął:
– Zośka, ty to masz głupie pomysły!
– To nie są żadne głupie pomysły, to miała być wieża Babel – poinformowała urażona Zosia.
Marię rozbroiły te słowa, przytuliła wnusię i szepnęła:
– Skarbie, już dawno temu próbowano zbudować wieżę Babel i to się nie udało. Myślę, że tobie też się nie uda.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Strzyżyk
tytuł: Adam Nosek

KIM JESTEM?
Jestem prawie tak mały jak mysikrólik (zajmuję drugie miejsce wśród najmniejszych ptaków Polski), ale śpiewam duuużo ładniej od niego, i to już w czasie przedwiośnia. A poza tym jestem słodkim, małym, brązowym maluchem z zadartym ogonkiem, a do tego lubię się przytulać.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Karnawałowe gofry

Karnawał przypadający na okres od święta trzech króli, czyli 6 stycznia i trwający do środy popielcowej jest mocno zakorzeniony w tradycji chrześcijańskiej.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Koń Przewalskiego

Umaszczenie: Bułane

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie