Spis treści
autor: Janek i Miriam
tytuł: Światowy Dzień Życia Konsekrowanego
Maryja!
Kochani Czytelnicy!
W tym miesiącu zachęcamy Was do szczególnej modlitwy w intencji sióstr i braci zakonnych. W święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego – obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Kim są bracia i siostry zakonne i co oznacza słowo „konsekrowany”, dowiecie się z dalszych stron „Rycerzyka”. A w tym numerze spróbujemy pomału wprowadzić Was w wyjątkowy czas Wielkiego Postu, który rozpoczniemy 22 lutego w Środę Popielcową. Pomogą nam w tym przedszkolaki, z którymi przygotujemy wielkopostną dekorację.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana
Jedenasty lutego to dzień bardzo tajemniczy. Niepokalana rozdaje z nieba wyjątkowe łaski na pocieszenie chorym, cierpiącym i smutnym.
Słoneczko rozsuwało właśnie ciemną zasłonę nocy. Ukazał się poranek piękny jak uśmiech Matki Bożej. Zachwycił wszystkich, którzy tak wcześnie otworzyli oczy. Zuzia z Józiem wybrali się do ogrodu Niepokalanej. Zabrali ze sobą kolegę na wózku inwalidzkim. Jednak wejście było zamknięte, a ogród otoczony drewnianym płotem.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: V Niedziela zwykła
Miriam weszła do domu z plecakiem obsypanym białym puchem, wołając od progu:
– Już jestem, babciu! Dziadziu, już piątek, możemy dziś wybrać się na wyczekiwany spacer.
Babcia kończyła w kuchni rozstawiać talerze. Dziadzio rozpalał ogień w kominku. Wokół panowało przyjemne ciepło, a w powietrzu unosił się zapach zupy pieczarkowej.
—Ymmm… Pieczarkowa, moja ulubiona – wyszeptała z uśmiechem Miriam. – Dziękuję, babciu, za tę pyszną zupę.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Otwarta droga
Przypomniałem sobie, że moja ciocia, która była bardzo pobożna, zna się na takich sprawach. Pobiegłem więc do niej z pytaniem, co mam robić.
– Ciociu, chcę się uczyć na misjonarza. Rodzice się zgodzili. Powiedz mi, gdzie mam pójść, żeby dostać się do szkoły?
– Tak, słyszałam o twoich pragnieniach. Babcia mi powiedziała. Najlepiej jak pójdziesz do naszego księdza proboszcza i wszystko mu opowiesz.
Tak też zrobiłem. Jeszcze tego samego dnia wybrałem się do księdza proboszcza, przed którym otworzyłem swoje serce. Opowiedziałem mu o moich najskrytszych marzeniach misyjnych, ale też o moim największym bólu i trosce, którą jest brak wiary w Pana Boga u rodziców.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Prosta, lecz wyjątkowa
– Bóg żąda ode mnie ofiary, cóż mam zrobić? – powiedział, gdy udzielał błogosławieństwa najstarszej córeczce. Wtedy to Kasia i Tonia musiały wrócić do domu. Wieczorem Kasia podeszła do pana Labouré i choć była prawie dorosłą panną, bo miała już 11 lat, to jak dawniej przytuliła się do ojca i powiedziała:
– Tato, kto teraz zajmie się domem?
Ojciec milczał, potem pytająco spojrzał na Kasię. Po namyśle odrzekł:
– Gospodarstwo jest bardzo duże, a pracy sporo. Będę musiał kogoś nająć.
Kasia uśmiechnęła się, wyskoczyła żwawo na środek pokoju i złapała się pod boki:
– Ja mogę się zająć gospodarstwem – powiedziała z energią.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: o. Grzegorz M. Szymanik, franciszkanin
tytuł: Zarzut: Ciągłe powtarzanie tych samych regułek jest męczące. Obrona.
Tak zwane regułki są tylko tekstami modlitw. Sam tekst jednak nie wystarczy, żeby modlitwa była prawdziwa. Przeczytanie tylko tekstu, bez zrozumienia i zaangażowania, może nużyć, męczyć, zwłaszcza jeśli jest to ciągle ten sam tekst. Natomiast podczas prawdziwej modlitwy się nie nudzimy. Jak odróżnić „regułki modlitewne” od prawdziwej modlitwy?
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Duch modlitwy
Każdy nasz dzień jest wypełniony wieloma obowiązkami. Rano musimy wstać, przygotować się do szkoły czy pracy. Kiedy wracamy do domu, chcemy się pobawić z kolegami i koleżankami, porozmawiać z rodzicami, obejrzeć bajkę czy po prostu chwilę poleniuchować.
Nie może jednak w naszym planie dnia zabraknąć czasu na modlitwę.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Dawać dobry przykład innym
Przyszła mi wspaniała myśl! Wierzę, że sama Maryja mi ją podpowiedziała. Mam obowiązek dawania dobrego przykładu innym. Tyle razy chciałem, aby inni pokazali mi, jak mam się zachować, jak mam postąpić. Skoro jednak zostałem rycerzem Niepokalanej, to mam zacząć od siebie, mam dawać dobry przykład.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: s. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI
Ciekawostka – Curiosidad
Hiszpańskie dzieci nie wiedzą, co to jest bałwan, ponieważ nie ma tam tyle śnieg u, co u nas. Nie mają więc okazji, żeby go ulepić .
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: Stefan Todorski
tytuł: Dzwon
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: Czytelnicy
Maryja!
Kochani Przyjaciele!
Maryja bardzo dziękuje za Waszą modlitwę do Jej Niepokalanego Serca. Każda prośba, którą zanosicie, jest dla Niej bardzo ważna. Matka Boża bardzo cierpi z powodu wojny, dlatego razem z Nią módlmy się o zakończenie wszelkich konfliktów na świecie. Ona nie zostawi nas samych.
Zachęcam Was, abyście jeszcze częściej pisali swoje listy do Maryi, naszej Mamy.
Z anielskim pozdrowieniem
Wasz Aniołek Tymcio
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Dzień Życia Konsekrowanego
GDZIE MIESZKAJĄ?
Ich dom to KLASZTOR. Klasztory są różne – od potężnych, zabytkowych budowli do małych domów, które niczym z zewnątrz nie różnią się od innych domostw. Zakonnicy tworzą wspólnoty. To znaczy, że mieszkają, żyją i pracują razem. Wspólnota to ich RODZINA.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: Paulina Rosa
tytuł: Kraków cz. 1
WAWEL
Jest to wzgórze, na którym znajduje się Zamek Królewski. Dawniej była to siedziba polskich książąt i królów. Swoją rezydencję ze zniszczonego Gniezna na Wawel przeniósł w XI wieku, czyli około 1OOO lat temu, KRÓL KAZIMIERZ ODNOWICIEL. Od tego momentu Kraków stał się nową STOLICĄ POLSKI.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: Marzena Karasińska
tytuł: Pokora cz. 2
Minęła kolejna godzina. Mikołaj nadal męczył się na siłowni, a Zosia w pokoju obok wciąż męczyła swoich poddanych. Jeden z nich – kot Filemon miauknął ostrzegawczo i umknął w siną dal. Saba została i z cierpliwością znosiła królewskie pomysły. Nie uciekła nawet, kiedy została ubrana w bluzkę i czapkę Stasia.
Do Zosi docierały rozbawione głosy rodzeństwa. Pomyślała, że oni tam sobie siedzą zadowoleni, a ona biedna musi bawić się sama. Rozzłoszczona Zosia miała zamiar wpaść do pokoju i zażądać, żeby się z nią pobawiono. Niestety, w gniewie zapomniała o długiej sukni, którą nieostrożnie nadepnęła i… runęła jak długa.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: Amelia Gągała
tytuł: Pszczoła miodna
WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE
Hej, to ja, pszczółka mała, pracowita i wspaniała! Pozwólcie, że się przedstawię. Jestem jednym z najlepiej znanych owadów na świecie. Nie tylko wytwarzamy miód, lecz także zapylamy większość roślin, dzięki czemu one kwitną i owocują.
Żyjemy w dużych grupach, w jednym gnieździe może nas być nawet 8O tysięcy, a każda z nas pełni swoją funkcję i ma zadanie do wykonania! Spora gromada, prawda?
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Mozaika Wielkopostna
Już niedługo, bo 22 LUTEGO ROZPOCZNIEMY WIELKI POST , w którym przygotowujemy się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Mozaika wielkopostna to nasza propozycja na ten szczególny czas Wielkiego Postu. Praca plastyczna jest pracochłonna, ale efekt niewiarygodnie piękny!!! Wykonaną mozaikę proponujemy powiesić na ścianie Waszego pokoju, abyście mogli wraz z rodzicami rozważać drogę krzyżową.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
tytuł: Walijski Kuc Górski
Umaszczenie
Dopuszczalne wszystkie oprócz tarantowatego i srokatego.
Ciąg dalszy w Rycerzyku
autor: Czytelnicy
tytuł: Wyniki konkursu plastycznego
Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie
