Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Wielki Post 

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
W tym roku marzec jest miesiącem pasyjnym. „Pasja” oznacza mękę Jezusa Chrystusa. Dla nas czasem, w którym szczególnie rozważamy tajemnice cierpienia Pana Jezusa, jest Wielki Post. W tym roku zaczęliśmy ten okres 22 lutego w Środę Popielcową. Pamiętajmy w tym miesiącu szczególnie o uczestniczeniu w drodze krzyżowej i Gorzkich żalach. Nie szczędźmy czasu, by towarzyszyć Panu Jezusowi w drodze cierpienia, którą wskazał nam jako szlak prowadzący do ZBAWIENIA. Nasze t rwanie na modlitwie, postanowienia wielkopostne, dobre uczynki… to wszystko zbliża nas do Serca Pana Jezusa.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Z samego rana Zuzia i Józio szli z mamą na szczepienia. Niestety Zuzia bardzo płakała. Bała się igły i strzykawki. Kiedy przechodzili przez park Niepokalanej, spotkali ogrodnika. Robił wiosenne porządki. Przycinał właśnie winorośl wokół groty Matki Bożej. Już z dala usłyszał płacz Zuzi. Chciał ją pocieszyć.
– Widzisz? Odcinam gałązki, które zasłaniają figurę Matki Bożej. Teraz jest czas przycinania, a wkrótce nadejdzie czas szczepienia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Miriam spoglądała na duży krucyfiks zawieszony nad wejściem do zakrystii. Janek, który właśnie zakładał komżę ministrancką, podszedł do siostry.
– Co jest, Miriam? Idź już do siostry, czeka w kościele. Za chwilę rozpocznie się droga krzyżowa. Masz dziś  czytać rozważania.
Miriam nie reagowała. Wpatrzona w przebite dłonie umęczonego Chrystusa, Jego pokaleczoną i zakrwawioną twarz, zatrzymała swój wzrok na Matce Bożej, która stała tuż obok… jakby opierając się z bólu o krzyż.
– Janku, czy Maryja wiedziała?
Chłopiec, który zdawał się zaskoczony tym pytaniem, spojrzał na nią dojrzalej niż zawsze.
– Co wiedziała?

Justyna ze Strachociny

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Szkoła Misyjna

Tydzień przed wyjazdem odważyłem się, by ich o coś poprosić…
– Mamo, tato… Czy mogę mieć do was jedną prośbę?
– Oczywiście, Rudi – z uśmiechem odpowiedziała mama. – Czego potrzebujesz?
– Bardzo chciałbym, abyście przed moim wyjazdem poszli do spowiedzi świętej.
Choć uśmiech w sekundę zniknął z ich twarzy, to po chwili namysłu…
– Dobrze, Rudi. Tak zrobimy.
Niestety nie dotrzymali słowa. Zrozumiałem, że Pan Jezus chce ode mnie większej ofiary w intencji nawrócenia rodziców. Jednak to jeszcze nie był ten czas.
Nadszedł dzień wyjazdu. Do Teplei pojechaliśmy w piątkę: mama, tato, Eryk, ksiądz proboszcz i ja. Cieszyłem się, że towarzyszą mi osoby tak bliskie mojemu sercu. Kiedy wysiedliśmy z samochodu, ogarnęła mnie niewypowiedziana radość. Poczułem się jak… w domu. „Tak… to jest moje miejsce” – pomyślałem.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Ukryte pragnienia

W końcu nadeszła oczekiwana chwila, Pierwsza Komunia Święta. Jaki to był szczęśliwy dzień! Wszystkie świece w kościele były zapalone. I ludzi było więcej niż zwykle. Dzieci w białych odświętnych strojach dobrze się przygotowały na ten moment. Nie obchodziły ich upominki, bo nie mogły się doczekać, aż ten najważniejszy Gość zapuka do ich serc…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz Maria Szymanik, franciszkanin
tytuł: Spowiedź, to zbyt trudne.

Słyszymy nieraz wiele zarzutów dotyczących spowiedzi. Odpowiadając na nie, często podajemy niewłaściwe argumenty. Gdy ktoś mówi, że spowiedź jest trudna, staramy się go przekonać, że wcale tak nie jest. Czy to właściwa droga?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Grzech

Kiedy spojrzymy na figurkę Niepokalanej, zauważymy, że pod Jej stopami znajduje się wąż. W Piśmie Świętym jest on symbolem szatana, obrazem grzechu, podstępu, zepsucia i oszczerstwa. Wąż najczęściej służył do przedstawiania sceny grzechu pierworodnego.
Niepokalana jest cała piękna, bez żadnego grzechu, zapatrzona w Boga, zawsze pragnąca wypełnić Jego wolę. Szatan stracił niebo, nie chciał służyć. Z tego powodu trwa nieustanna nienawiść szatana do Maryi, ciągła walka. Stoją po przeciwnych stronach: jego pycha i pokora Niepokalanej – grzech jego i czystość Jej.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Być pomocnym

Samo przygotowanie i pasowanie na rycerza Niepokalanej nie wystarcza. To nie było jakieś tam szkolenie, po którym zdałem egzamin i otrzymałem „uprawnienie” do wykonywania zawodu rycerza. Moja formacja trwa cały czas. Bycie rycerzem Niepokalanej to życie z Maryją na co dzień.
To, o czym dzisiaj chcę napisać, jest mocno związane właśnie z codziennym życiem. Kilka dni temu rozpoczął się Wielki Post.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI

Ciekawostka
W Hiszpanii w godzinach popołudniowych między 14.OO a 17.OO odbywa się SJESTA. Jeszcze do 2000 roku wszystkie sklepy w tym czasie były pozamykane, a ludzie odpoczywali w domach. Teraz, będąc w Hiszpanii, możemy znaleźć niektóre sklepy otwarte, zwłaszcza te większe. Na uczelniach i w biurach trwa wtedy przerwa obiadowa.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Stefan Todorski
tytuł: Dar Wielkiego Postu

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paweł Piechnik
tytuł: Zdziwiochy

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Suffolk Punch

Charakter: chętny do pracy i stanowczy, łagodny

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Rosa
tytuł: Kraków cz. 2

W czasie naszej ostatniej wędrówki po Krakowie skupiliśmy się głównie na wawelskim wzgórzu. Dzisiaj z Wawelu przeniesiemy się na RYNEK. Najpierw jednak spróbujemy zrozumieć, co właściwie pod tym pojęciem się kryje.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Lojalność cz. 1

Iza spojrzała na syna – miał rozbitą wargę i pokaźnych rozmiarów siniec pod lewym okiem.
– Dziecko, co się stało?
Antek miał niewyraźną minę, w końcu to pierwszy raz w swoim 1O-letnim życiu wracał ze szkoły w takim stanie. A poza tym wiedział, że rodzice zabraniają rozwiązywania konfliktów metodą bicia.
– To nic takiego, taka tam różnica zdań i tyle – wymamrotał niemile zdziwiony, że rozbita warga przeszkadza w mówieniu.
Pomyślał, że po tym wszystkim miałby ochotę zwyczajnie się rozpłakać, ale przecież nie rozklei się przy Zosi i Stasiu.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Pasikonik zielony

WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE
Witajcie! Jesteśmy najwięksi spośród wszystkich naszych skaczących kuzynów. Często mylicie nas ze świerszczem albo konikiem polnym. Nasza głowa przypomina z wyglądu końską, stąd nasza nazwa. Z naszego ciała wychodzą odnóża oraz para długich skrzydeł.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Tulipany na wiosennej łące

W MARCU wszystko wokół nas budzi się do życia! Z zamarzniętej, oszronionej jeszcze niedawno ziemi przebijają się pierwsze listki, które zapowiadają wiosnę.
Zapraszamy Was do wykonania własnej małej łąki z tulipanami, którą możecie przyozdobić swój pokój.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Temat: Stulecie przybycia św. Maksymiliana do Grodna 1922-2022

Ciąg dalszy w Rycerzyku