Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Wielki Post

Maryja!
Kochani Czytelnicy!

Zaczynamy kolejny piękny miesiąc, który prowadzić nas będzie po drogach Wielkiego Postu. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Pan Jezus zgodził się cierpieć i umrzeć za nas? Odpowiedzią jest ogromna Boża miłość. Wykorzystajmy dobrze dany nam czas. Pamiętajmy w tym miesiącu o drodze krzyżowej i Gorzkich żalach. Nie wyliczajmy czasu na modlitwę, ale postarajmy się być blisko Pana Jezusa. Uczmy się od Niego, jak kochać i jak pomagać innym w drodze do nieba.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Maria Wójcik
tytuł: Być miłością dla innych

Dzieci zjechały się na kolejne spotkanie z bratem Innocentym. Bardzo to lubiły, ponieważ brat był taki radosny i taki gościnny… Zawsze coś im tam przemycał, jakieś malutkie cukiereczki albo coś fajnego.

– Witam was, małe skarby! – przywitał się z uśmiechem brat Innocenty.

– Szczęść Boże! – odpowiedziały mu wesoło dzieci.

– Wiecie, jaki teraz mamy czas?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta grabowska
tytuł: 4 Niedziela Wielkiego Postu

W małym salonie dziadków trwały porządki. Już prawie świąteczne. Na podłodze leżało mnóstwo koszyczków i pudełek ściągniętych z najwyższych półek. Obok wiadra z wodą i odkurzacza stała duża drabina. Janek stał na jej szczycie i cierpliwie zdejmował kolejne pudełka.

– Ostrożnie, ostrożnie, Janku! – westchnęła babcia. – To nasz wazon, który dostaliśmy na 5. rocznicę ślubu od państwa Miłkowskich. Prawdziwa pamiątka…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia. M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Ofiarowanie

Przyszedł czas, by wyznać sekret, o którym długo nikt nie wiedział. Chcę opowiedzieć o wydarzeniu, które zmieniło nie tylko moje życie, lecz także tych, którzy byli mi wyjątkowo bliscy…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Małgorzata Jabłońska
tytuł: Wielkie zadanie

Postać Matki Bożej zaczęła się oddalać, aż zupełnie rozmyła się w powietrzu. Dziewczynka czuła, że musi o tych widzeniach komuś powiedzieć. Zbiegła na parter do zaprzyjaźnionej pani Kolańskiej. Sąsiadka z dołu traktowała ją jak córkę, więc Władzia często, kiedy nikogo

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Augustyna M. Kozłowska, franciszkanka MI
tytuł: Droga krzyżowa

Droga krzyżowa składa się z czternastu stacji i polega na rozważaniu męki i śmierci Pana Jezusa. Rozmyślanie o tym, ile Jezus wycierpiał za nasze grzechy, ma pobudzić nas do skruchy, nawrócenia i wdzięczności za Jego mękę, odpłacenia miłością za Jego miłość do nas.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Prawdziwa miłość

Pierwszym przykazaniem jest miłość do Pana Boga. On stworzył cały świat, a wraz z nim i nas. Od Boga pochodzi wszelkie dobro. On chce naszego szczęścia, dlatego robi wszystko,

abyśmy nie odchodzili od Niego, ale byli blisko i szli za Jego wskazówkami. Bóg kocha nas miłością, której nie umiemy nazwać czy sobie nawet wyobrazić. To właśnie z miłości Bóg przyszedł na świat i urodził się jako człowiek.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Augustyna M. Kozłowska, franciszkanka MI
tytuł: Walczyć z grzechem

Najświętsza Maryja Panna jest niepokalana, czyli jest bez grzechu. Niepokalana – tak zwracamy się do Niej w Rycerstwie Niepokalanej. Dla świętego Maksymiliana to było ulubione określenie Maryi. Też lubię je najbardziej. Dlaczego?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Jezus Chrystus daje nam wolność

Odkrywamy w Jezusie i w Jego życiu dwa ważne przymioty Boga: sprawiedliwość i miłosierdzie. W Jezusie Chrystusie na nowo możemy odzyskać wolność i radość z bycia dzieckiem Bożym.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Bylinka-Rosa
tytuł: Gdańsk

Tym razem szlak naszych historycznych wędrówek zaprowadzi nas do Gdańska. To miasto, które niemal od zawsze znajdowało się na styku dwóch kultur: polskiej oraz niemieckiej. Pierwsze wzmianki dotyczące tej miejscowości sięgają X wieku i dotyczą misji św. Wojciecha, który w niewielkiej osadzie rybackiej – jaką był wówczas Gdańsk – miał ochrzcić kilka tysięcy osób.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Powściągliwość cz.1

Staś ze zgrozą obserwował poczynania brata. Właśnie szósta kanapka powędrowała do buzi Mikołaja, a na talerzu leżało jeszcze kilka kolejnych.

– Babciu, on zje nam całe mieszkanie – stwierdził zdruzgotany malec.

– Nie bój się, nie ruszy naszych mebli i zabawek – zapewniła po cichu babcia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Pływak żółtobrzeżek

Dzień dobry! Jestem jednym z największych chrząszczy z rodziny pływakowatych. Prawie całe swoje życie spędzam w wodzie. Zasiedlam różne zbiorniki wodne na terenie całej Polski. Moje ciało ma owalny kształt, jest lekko spłaszczone. Moje pokrywy skrzydłowe są czarnobrązowe z żółtą obwódką, stąd moja nazwa. Mam jasnopomarańczowe i silne kończyny. Nogi są dość długie i płaskie, służą mi jako wiosła, pozwalają pływać i manewrować.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Palma wielkanocna z bibuły

W tym roku 24 marca obchodzimy Niedzielę Palmową, czyli Niedzielę Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Po siedmiu dniach, licząc od tej niedzieli, będziemy świętowali Wielkanoc. W Niedzielę Palmową wspominamy pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy i przynosimy do kościoła przygotowane wcześniej palmy. Są one symbolem odradzającego się życia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku