Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Życzenia

Chrystus zmartwychwstał!
Alleluja!
Kochani Czytelnicy, z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy Wam, by światło wielkanocnego poranka rozświetlało Wasze serca. Pan Jezus, który pokonał śmierć, pokazuje nam drogę prowadzącą nas prosto w Jego ramiona – to DROGA ZBAWIENIA. Otwórzmy nasze serca na tę prawdę i z radością idźmy za Zbawicielem.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Zuzia i Józio biegli do szkoły. Mimo pośpiechu przystanęli. Nad miastem uśmiechnęła się właśnie cudowna zorza. Wschodzące słonko rozsypało promyczki Bożej radości. Dzieci z zachwytu aż zaklaskały. Ale nikt inny nie podziwiał tego daru z nieba. Ludzie spieszyli ulicami miast, każdy w swoim kierunku. Wyglądali na smutnych i obojętnych.
Zuzia i Józio pobiegli dalej. Za rogiem budynku natknęli się na kogoś, kto leżał na chodniku. Był to pijany mężczyzna. Ludzie omijali go obojętnie.
– Dlaczego pan tu tak leży? – spytał przejęty Józio.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: W drodze do Emaus

– Babciu, czy myślisz, że zmartwychwstanie Pana Jezusa można sobie w jakikolwiek sposób wyobrazić? – Miriam włożyła małą dłoń do płaszcza babci i przytuliła się mocno do jej ramienia.
– Myślę, że tak. Jednak pamiętaj, Miriam, że zawsze będzie to tylko nasza próba wyobrażenia sobie tego, czym było zmartwychwstanie. Nikt z nas tego nie zobaczył, nie doświadczył. Wszelkie obrazy malarzy, które w jakiś sposób przybliżają nam to wydarzenie, bazują oczywiście w swojej treści na Ewangelii, ale przede wszystkim na wizji artysty.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Na swoim miejscu

Brak piłki nie był dla mnie problemem. Pobiegłem do szkoły. Mieliśmy tam salę misyjną, w której były zgromadzone różne ciekawe przedmioty przywiezione przez ojców z krajów misyjnych. Przypomniało mi się, że jest tam piłka zrobiona przez afrykańskie dzieci. Bardzo prosta – trochę szmatek owiniętych gęsto sznurkiem. „Tylko pożyczę” – pomyślałem. Nie minęło pięć minut, jak piłka była już w grze. I nie minęło kolejnych pięć minut, jak piłka znalazła się w rękach ojca Eugeniusza…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Nie mogę wyjść za mąż

Czas upływał. Mała Kasia wyrosła na piękną damę i stała się już pełnoletnia. Pewnej niedzieli (a dzień świąteczny był na wsi wielkim wydarzeniem) pan Labouré udał się ze swoimi córkami do kościoła. Wiele sympatycznych spojrzeń witało tę rodzinę. Ojciec miał cichą nadzieję, że zapozna córkę ze szlachetnym młodzieńcem. Jednak Katarzyna nie zachowywała się jak inne panny, które wyjście na Mszę Świętą traktowały jak okazję do spotkań i plotek. Interesowało ją tylko jedno – spotkanie z Jezusem.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz Maria Szymanik, franciszkanin
tytuł: Czy parafia może być moją rodziną…?

obrona:
Zwykle za rodzinę uważamy osoby nam najbliższe, tetę, mamę, rodzeństwo, dziadków i wujków… Są to osoby, z którymi łączą nas więzy krwi. Łączą nas też więzy miłości, wzajemnych relacji. To wszystko co razem przeżywamy pomaga nam podtrzymywać wzajemną miłość.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Chcieć zostać świętym

Niepokalana pragnie, byśmy byli Jej radością. Kiedy Jej serce będzie radosne? Kiedy będziemy świętymi.
Święty Maksymilian wielokrotnie mówił o świętości, o tym, by stawać się świętym, by dążyć do świętości.
Świętość zaczyna się już za życia na ziemi. Tu, pracując i wypełniając obowiązki, wzrastamy w Bożej miłości. Nawracamy się, powstajemy, nieustannie wpatrując się w cel, którym jest życie wieczne razem z Bogiem.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, Franciszkanka MI
tytuł: Być radosnym

Ostatnio pisałem o byciu pomocnym. Dzisiaj chcę zwrócić uwagę, że każdy rycerz i rycerka Niepokalanej powinni mieć wiele dobrych cech. Nie mogą też zapomnieć o radości!
Dlaczego mnie to zastanowiło? Ostatnio w klasie rozmawialiśmy o tym, jak spędzamy czas po szkole. Okazuje się, że wiele osób najczęściej gra w gry na komputerze lub ogląda telewizję. Są też tacy, którzy bawią się z rodzeństwem. Ktoś powiedział, że prawie wcale nie ma czasu wolnego, bo ma dużo zajęć dodatkowych.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI

CIEKAWOSTKA
W Hiszpanii podczas Triduum Paschalnego na ulicach miasta są organizowane pochody z figurą Jezusa, którą niesie czterdziestu mężczyzn. Na uliczne procesje są wynoszone z kościołów obrazy religijne, figury przedstawiające mękę Pańską. Ozdabia się je światłami, kwiatami nosi się je na ramionach. To tak zwane procesje Wielkiego Tygodnia. Nie ma tam tradycji święcenia koszyczków z pokarmem.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

słowa: Wojciech Trzaska, Joanna Branicka
muzyka: Wojciech Trzaska, Teresa Jóźwicka, Marcin Kownacki
tytuł: Puls Życia

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Wielkanoc

Święta Wielkanocne dla chrześcijan są najważniejszymi dniami w całym roku. Dlatego do Niedzieli Zmartwychwstania przygotowujemy się bezpośrednio przez uczestnictwo w TRIDUUM PASCHALNYM.
Są to trzy dni, w których uczestniczymy w wyjątkowej liturgii. Podczas niej towarzyszymy Panu Jezusowi w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Rosa
tytuł: Warszawa

Tym razem w ramach naszych historycznych wędrówek przeniesiemy się do Warszawy, która dzisiaj jest nie tylko stolicą naszego kraju, lecz także największym polskim miastem! Według jednej z legend nazwa Warszawa miała wziąć się od imion małżonków Warsa i Sawy. Mieli oni udzielić pomocy i dać schronienie zabłąkanemu księciu, który w zamian postanowił im nadać ziemię nad Wisłą i utworzyć tam osadę nazwaną od imienia pary Warszawą.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Krasińska
tytuł: Lojalność część 2

– Hej! Wróciliśmy! – zawołali Helenka z Mikołajem i już zamykając drzwi, dostrzegli niezwykłą ozdobę na twarzy Antka.
– Młody, coś ty nawyprawiał? Masz niezłe lajpo – zauważył z uznaniem Mikołaj.
– Właśnie, niezłe lampo – przyznał Staś. – Ale co to jest lampo?
– Nie żadne lampo, dzieciaku, tylko lajpo, czyli to kolorowe, co ma pod okiem – objaśniła Zosia.
– No proszę, odezwała się dorosła – mruknął cicho Antek, bo po tym, co „nawyprawiał”, raczej nie powinien zwracać na siebie uwagi.
Iza postanowiła zakończyć pogawędki.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Paź Królowej

WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE
Dzień dobry! Jestem uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszego z występujących w Polsce motyli. Czy rzeczywiście tak jest? Hmmm… Oceńcie sami.
Mam żółte ubarwienie skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorkami oraz dwiema czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej ich krawędzi. Nie mylcie mnie więc, proszę, z moją kuzynką rusałką pawik, a wiem, że często to się zdarza

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Babka wielkanocna

SKŁADNIKI
• 2 szklanki mąki
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 1/8 łyżeczki soli
• 2 jajka
• ¾ szklanki cukru pudru
• ¾ szklanki oleju roślinnego
• ¾ szklanki mleka
• ¼ szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub pomarańczy
• 1 saszetka cukru wanilinowego

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Angloarab SHAGYA

CHARAKTER
gorący temperament; często są kapryśne i niespokojne, ale po dobrym przeszkoleniu stają się wierne i miłe

Ciąg dalszy w Rycerzyku