Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Maryja pełna Ducha Świętego

Maryja!
Kochani Czytelnicy!

Kolejny maj – miesiąc Maryi – przed nami. W tym miesiącu będziemy przeżywać piękną uroczystość – Zesłanie Ducha Świętego. Dlatego na okładkę wybraliśmy ikonę Pneumatoforę, co oznacza Maryję Oblubienicę Ducha Świętego.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Oczkiem, uszkiem i serduszkiem

Zbyszko razem z innymi małymi rycerzami Niepokalanej szli przez las. Usłyszeli szum. Podeszli do miejsca, skąd dochodził, spojrzeli… a tu wodospad łzy leje potokiem. Nad nim pochyla się wierzba. Cała płacząca. Wodospad ryczy, a wierzba pochlipuje. Wkoło aż mokro.
– Co się stało? – zapytały dzieci.
Zbyszko wdepnął w kałużę. A ta chlusnęła błotem:
– A masz! – I ze złości napłynęły jej do oczu mętne łzy.
Wierzba westchnęła:
– Uuu…
A wodospad zaszumiał…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: Zesłanie Ducha Świętego

Trwał piękny majowy wieczór. Miriam i Janek byli na wymarzonym wyjeździe w górach u cioci Krysi. Pojechali nie tylko z rodzicami, lecz także z dziadkami, bez których żaden, nawet najlepszy wyjazd nie byłby tak udany.
– Dziadku, pokażesz nam swój lasek, w którym bawiłeś się w żołnierzy, jak byłeś mały? – pytał podekscytowany Janek.
– Oczywiście! Zabiorę was w wiele ciekawych miejsc. Ale teraz jest już późno, kochane dzieci. W dodatku jutro czeka was pierwsza górska wyprawa z tatą.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Upragnione spotkanie

Pierwsze moje wyjątkowe spotkanie z Nim odbyło się kilka miesięcy przed Pierwszą Komunią Świętą. Wtedy po raz pierwszy oczyściłem serce z grzechów. Jakie to było cudowne uczucie! Nie potrafię wyrazić w słowach radości i tej dziwnej lekkości. Naprawdę czułem się, jakby kilogramy bagażu, które niosłem do tej pory na plecach, nagle zamieniły się w piórka unoszące mnie lekko nad ziemią. Z kościoła wychodziłem w podskokach.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Dzień święty

Karolinka szła w podskokach przez miasto, niosąc w plecaku zakupy:
– Dobrze, że mama wysłała mnie do sklepu, przecież jutro niedziela: pójdziemy na Mszę Świętą, odpoczniemy. Czasem trudno mi zrozumieć, dlaczego ludzie chodzą na zakupy w niedzielę… – snuła swe myśli.
Pogoda była piękna, słoneczko ogrzewało zamarznięte sople pod dachami, a ptaszki szukały okruszyn chleba na chodnikach, którymi przechodzili ludzie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski 
tytuł: Modlitwa eucharystyczna część 2

EPIKLEZA – PRZYWOŁYWANIE DUCHA ŚWIĘTEGO
Po radosnym śpiewie Święty, Święty, Święty ma miejsce tzw. epikleza (z grec. epikaleo – przywoływać). Jest to modlitwa, podczas której kapłan wyciąga ręce nad chlebem i winem, prosząc o to, aby mocą Ducha Świętego stały się one Ciałem i Krwią Pana Jezusa.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Ludbreg

Co się stało?
W 1411 roku w kaplicy zamku Batthyany pewien kapłan odprawiał Mszę Świętą. Podczas konsekracji wina ksiądz zwątpił w prawdziwość przeistoczenia i dlatego wino w kielichu przemieniło się w Krew. Kapłan nakazał zamurować tę relikwię za głównym ołtarzem, a robotnik, który wykonał tę pracę, został zmuszony do milczenia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: ABC…

Osoba empatyczna rozumie własne emocje oraz jest świadoma emocji innych ludzi. Potrafi wczuć się w konkretne sytuacje. Dzięki temu może zweryfikować swoje poglądy oraz potrafi przyznać się do błędów.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agata Pinkosz

Drogie Rycerzyki!
Aż mi się serce cieszy na myśl, że spotykamy się w najradośniejszym miesiącu roku. Radość się uwalnia zewsząd, bo w końcu jest wiosna i wszystko odżywa. A w naszej modlitwie łączymy się codziennie z naszą Mamusią Niebieską! Czy chodzicie w Waszych parafiach na nabożeństwa majowe? Dziś będę mieć dla Was specjalne zadanie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Skarżyńska
tytuł: Taki kraj

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Czaja
tytuł: Król Ezechiasz

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Adam Mickiewicz

– Nasz dzisiejszy gość nie walczył o Polskę z bronią w ręku, ale swoimi wierszami zagrzewał Polaków do walki o nią. Witamy wielkiego poetę Adama Mickiewicza! Może na początek porozmawiajmy o Pana dzieciństwie.
– Dzień dobry! Przyszedłem na świat w Nowogródku albo w Zaosiu na terenie dzisiejszej Białorusi.
– To nie wie Pan, gdzie się urodził?!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Przykazania Boże

– Babciu, idziesz do domu? Przecież tu jest twoje miejsce!
Maria spojrzała z czułością na Helenkę. Na jej szczupłej buzi malował się prawdziwy smutek. Pogłaskała więc dziewczynkę po głowie i z rozbawieniem zauważyła, że wysiłki wnuczki, aby utrzymać włosy w porządku, były daremne – jej czarnym lokom udało się wymknąć z warkocza.
– Wiem, skarbie, ale mam przecież swój dom i muszę w nim trochę pomieszkać – tłumaczyła babcia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Adam Nosek
tytuł: Dudek

Wygląd i występowanie
Długość ciała to 26÷32 cm, waga – około 5O÷7O g. Rozpiętość skrzydeł –42÷48 cm. Mam niepowtarzalny wygląd wśród polskich ptaków. Łatwo mnie zapamiętasz, gdyż w moim upierzeniu dominują kolory  pomarańczowobrązowe. Mam długi, cienki i zakrzywiony ku dołowi dziób.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Nakagawa, franciszkanka MI
tytuł: Kwiat majowy

Dzisiaj zapraszam Was do zrobienia dwóch kwiatów. A dlaczego dwóch? Maj to miesiąc Matki Bożej. Dlatego jeden zrobimy dla Maryi. A drugi dla naszej ziemskiej mamy i podarujmy jej go 26 maja – w Dzień Matki.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Kuc Islandzki

Budowa ciała kuca:
– głowa duża o prostym profilu z masywną,
wyrazistą żuchwą,
– głęboka klatka piersiowa, muskularna sylwetka

Ciąg dalszy w Rycerzyku