Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Maj – miesiąc Maryi

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Czy przez Wasze okna również wpada coraz więcej promyków słońca? U nas ptaki wyśpiewują piękne poranne koncerty, a łąki pokrywa coraz większa liczba kwiatów. To wszystko mówi nam o tym, że rozpoczął się maj – miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o naszej Mamie Niebieskiej. Codziennie śpiewamy Litanię loretańską, w której wymieniamy całe mnóstwo tytułów Maryi.
A w tym numerze szczególnie przybliżamy określenie Maryi Królowej Polski, której uroczystość obchodzimy 3 maja. Módlmy się wspólnie, by Maryja chroniła naszą Ojczyznę od zła i niebezpieczeństw, a także wlewała w serca wszystkich Polaków miłość do Pana Boga i drugiego człowieka.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Majowe słonko wstało bardzo wcześnie. Budziło do śpiewu ptaki. Rozwijało kwiatom pąki. Barwiło niebo. Zachwycało, by ludzie
w porannej modlitwie zgięli kolana przed Stwórcą. Słoneczko zajrzało do tajemniczego ogrodu Niepokalanej. A tam?
Zuzia znów czekała na Józia. Tym razem już bardziej cierpliwa. Józio też się poprawił, bo się nie spóźnił.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Ogród rodziny Brodziaszków zaczął zmieniać barwy. Zakwitły już pierwsze wiosenne kwiaty, drzewa zaczęły nasączać się zielenią, w powietrzu czuć było zapach zbliżającej się i długo wyczekiwanej pani Wiosny.
Miriam w milczeniu przypatrywała się babci, która krzątała się przy małej ogrodowej kapliczce.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Spełnione marzenie

W naszej parafii odbywały się misje święte, czyli takie dłuższe rekolekcje. Codziennie przychodziłam z rodzicami do kościoła na nauki i na Mszę Świętą. Serce tak bardzo się wyrywało, kiedy zbliżał się moment Komunii, a ja wciąż zostawałam w ławce, czekając na rodziców. Wtulałam się w serce mamy, kiedy tylko wracała, żeby być jak najbliżej Pana Jezusa, którego właśnie przyjęła. Wtedy to najczęściej cichutko płynęły mi po policzkach łzy.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Atak wroga

Marie-Claire postanowiła udać się do ogrodu. Lekcje dłużyły się niemiłosiernie, więc był to najlepszy sposób spędzenia przerwy. Spacerowała boso, rozkoszując się mięciutką warstwą trawy pod stopami. Jednak w pewnym momencie zrobiło jej się słabo. Zamiast pięknego blasku słońca ujrzała ciemność, nie miała pojęcia, gdzie się znajduje. Powietrze, jeszcze przed chwilą pachnące i świeże, zamieniło się w odór nie do wytrzymania. To było przerażające! Zerwała się na równe nogi. Biegła na oślep przez ciemność. Miała nadzieję, że zmierza w kierunku szkoły. Serce jej waliło jak młot. Otworzyła drzwi i… nagle przykry zapach zniknął!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Pastorał

Pastorał nawiązuje przede wszystkim swoją symboliką do laski pasterskiej. Kij pasterski był używany do karcenia zbłąkanej owcy, do utrzymania porządku w stadzie, a w razie potrzeby także do obrony. Chrystus z laską pasterską to Dobry Pasterz, który szuka zaginionej owcy, sprowadza ją bezpiecznie do domu, prowadzi na życiodajne pastwiska, a także broni jej, a nawet oddaje za nią życie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Veroli, Włochy

Co się stało?
W Wielkanoc 157O roku w kościele św. Erazma wystawiono na czterdzieści godzin publicznej adoracji Przenajświętszy Sakrament (który w tamtym czasach był umieszczany w cylindrycznym pojemniku znajdującym się w kielichu przykrytym pateną). Wtedy to Dzieciątko Jezus objawiło się w Hostii i udzieliło wielu łask.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Odwaga

Pewnie mieliście w swoim życiu sytuacje, które Was zaskoczyły albo przerosły Wasze siły. Nic w tym złego. Nie możecie jednak zatrzymywać się na swoich słabościach. Musimy przecież osiągnąć cel naszego życia, a jest nim niebo! Dlatego podejmujemy dalszą pracę. Mamy być Bożymi wojownikami, rycerzami Maryi.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agata Pinkosz

Kochane Dzieciaki!
Przed nami maj, jeden z najpiękniejszych miesięcy roku, bo oprócz tego, że to czas naszej Mamy, Maryi, to także miesiąc, w którym wszystko w końcu na nowo rozkwita do życia! Coś nowego gra w trawie… a może i w naszej duszy?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Skarżyńska
tytuł: Wierzba

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Czaja
tytuł: Bóg napełnia Daniela mądrością

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Henryk Sucharski

– Dzisiaj naszym gościem jest oficer Wojska Polskiego – major Henryk Sucharski. Dzień dobry!
– Witam Panią i wszystkich Czytelników „Rycerzyka Niepokalanej”.
– Panie Majorze, proszę nam opowiedzieć o swoim dzieciństwie.
– Przyszedłem na świat w Gręboszowie w zaborze austriackim. Urodziłem się w wielodzietnej rodzinie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Prawdomówność cz. 1

Gdy Maria czytała artykuł o genialnych dzieciach, usłyszała nieprawdopodobny odgłos, zupełnie jakby coś chrumkało. Przedziwne dźwięki dobiegały z kuchni. Bawiący się obok Staś stwierdził spokojnie:
– Mamy zwierzątko.
– Nawet dwa: psa i kota – rzuciła w roztargnieniu babcia, wciąż nie dowierzając, że słyszy chrumkanie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Muchołówka mała
autor: Adam Nosek

KIM JESTEM?
Jestem najmniejszą muchołówką występującą w Polsce. Oprócz mnie możecie jeszcze spotkać większe ode mnie: muchołówkę szarą, muchołówkę żałobną i muchołówkę białoszyją. Wszystkie uwielbiamy owady, w szczególności muchówki – stąd nasza nazwa.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Kwiaty dla Mamy
autor: Przedszkole Aniołów Stróżów

26 maja będziemy obchodzić dzień mamy. Pamiętajmy, aby tego dnia uściskać nasze mamy i podarować im choć mały upominek – najlepiej zrobiony własnoręcznie. Proponujemy wam zrobienie kwiatuszka, którym na pewno sprawicie mamie wielką radość!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Akhal Teke

Pochodzenie – Turkmenistan
Typ – Gorącokrwisty

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Czytelnicy

Ciąg dalszy w Rycerzyku