Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Chwalmy Matkę Bożą całym sercem 

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Czy czujecie, gdy przyroda wokół nas budzi się do życia…? Przyroda rozkwita, nabiera żywych kolorów, a ptaki wyśpiewują opowieść o tym, jak to Pan Bóg, stwarzając świat, wszystko czynił dobre. W maju nasze myśli i modlitwy biegną w stronę naszej Mamy Niebieskiej – Maryi, o której pamiętamy, śpiewając litanię i przyozdabiając kapliczki przydrożne. Chwalmy Matkę Bożą razem z całym stworzeniem!

Miriam i Janek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Józio znów zachował się niegrzecznie. Kiedy jednak został skarcony przez tatę, z oczu popłynęły mu łzy żalu.
Następnego dnia rankiem otworzył okno. Majowy zefirek przyniósł mu na pocieszenie cudowny zapach kwiatów bzu. Wiaterek strącił z półki książkę. Otworzył ją tam, gdzie było napisane o Matce Bożej.
„Serce zaś dał Jej takie, by nie mogła nie widzieć ani jednej łezki na ziemi, by nie mogła nie troszczyć się o zbawienie i uświęcenie każdego z ludzi”.
Były to słowa świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: Wniebowstąpienie Pańskie

– Dlaczego to takie trudne? – zapytała Miriam ze łzami w oczach.
Babcia spojrzała czule na wnuczkę.
– Chodź, Miriam, porozmawiamy na naszej zielonej ławeczce przy kapliczce. Tu zawsze spływają na nas dobre myśli.
Miriam w podskokach ruszyła do babci i przytuliła ją serdecznie.
– Babciu, droga babciu! Wszyscy w klasie idą na urodziny Mai.
– To wspaniale. Wiem nawet, że masz już dla niej prezent. Piękną szkatułkę, prawda?
– Tak… – Miriam otarła łzę spływającą po policzku. – Na te urodziny czekałam długo. Będą lody z owocami, tort i ten wspaniały animator, który wymyśla niesamowite konkursy i zabawy. Tylko…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Prawdziwa misja

W szkole misyjnej było mi tak dobrze… Nigdy nie czułem się tak szczęśliwy, jak właśnie tutaj. Radość z tego, że mogę być misjonarzem, przepełniała mi serce. „To moja misja” – myślałem, ale nigdy nie przypuszczałem, że Pan Jezus zapragnie ode mnie czegoś więcej…

Minęło sześć pięknych tygodni… Spędzaliśmy z kolegami każdą chwilę razem, grając w piłkę albo wspinając się po drzewach. Któregoś dnia podczas zabawy odczułem nagle mocny i przenikliwy ból brzucha.
– Rudi! – krzyknął Filip, podbiegając do mnie. – Co ci jest…?
W jego oczach zobaczyłem przerażenie. Ból rzeczywiście nie pozwalał mi zrobić ani jednego kroku. Skuliłem się i położyłem na trawie, czekając, kiedy przejdzie. Zbierałem tylko siły, żeby uspokoić kolegów.
– To nic takiego. Jakiś ból wdarł mi się do brzucha. Zaraz przejdzie. Nie przejmujcie się. Grajcie dalej, ja zaraz dołączę.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Siostra Katarzyna

Smutne było życie Katarzyny w Paryżu. Nie mogła spełnić swojego największego pragnienia, jakim było służenie Bogu, ponieważ tato wciąż nie zgadzał się na jej wstąpienie do klasztoru. Karol, jej brat, którego wyjątkowo kochała, nie mógł patrzeć obojętnie na ból swojej siostrzyczki. Postanowił poradzić się Huberta – swojego starszego brata – i siostry Marii Luizy, która już była w zakonie. Wspólnie zastanawiali się, jak mogą pomóc siostrze…
Pewnego dnia Kasia postanowiła zapukać do pobliskiego klasztoru…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz M. Szymanik, franciszkanin
tytuł: Zarzut: Kościół jest zły

Obrona:
Co inni mówią o tobie?
Czy zawsze mówią dobrze?
Jeśli mówią źle, czy zawsze jest to prawda?
Czy chcesz, żeby inni patrzyli na ciebie zgodnie z prawdą, czy tak jak inni o tobie mówią?
Czy spotkałeś się z taką sytuacją, że ktoś nie wie wszystkiego, nie widział wydarzenia, a posądził cię niesprawiedliwie?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Imię Maryja

Każde dziecko wie, że kiedy się czegoś boi, najlepiej jest pobiec do mamy. Ona nas przytuli, powie dobre słowo czy weźmie za rękę. Przy mamie czujemy się bezpieczni. Dlaczego? Ona nas najlepiej zna. Od urodzenia jest blisko, troszczy się o nasze życie, zapewniając nam jedzenie, ubrania. Kiedy zaczynamy chorować, mama zostaje z nami w domu, podaje nam lekarstwa. Okazuje w ten sposób swoją miłość do nas.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Być odważnym

Minęło już kilka miesięcy, odkąd zostałem rycerzem Niepokalanej. Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia i spostrzeżenia. Kilka dni temu wróciłem z klasowej wycieczki. W majowy weekend udało się nam pojechać w Bieszczady. Cieszyliśmy się, że pierwsze dni maja upłyną nam na wędrownych szlakach. Po przyjeździe do schroniska szybko poszliśmy spać, aby następnego dnia z rana móc wyruszyć w drogę.
Nic nie zapowiadało, że podczas naszej wyprawy czekają nas niespodzianki.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI

CIEKAWOSTKA
Słowo „matka” – madre – zdrobniale w języku hiszpańskim wypowiada się tak samo jak w języku polskim: ”mama”, ale zapisuje się je z akcentem tilde na ostatniej samogłosce: mamá. Dzieci w Hiszpanii pieszczotliwie mówią również do mam: „ mamusiu” – mami lub mamita.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Stefan Todorski
tytuł: Najlepsza z Matek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paweł Piechnik
tytuł: Pako-Kurak

Mały Kuchcik Niepokalanej zawsze gotuje pod okiem rodziców.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Halina Świątecka, ks. Wojciech Ulasiński
tytuł: Dziecięca wspólnota Rycerstwa Niepokalanej

WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ…
…w trakcie parafialnych kolonii letnich w Biskupinie w lipcu 2O21 roku. Ks. Wojciech wygłosił uczestnikom cykl katechez o Matce Bożej i wtedy zrodziła się myśl, by istniejącą już w parafii grupkę dzieci poprowadzić w duchu formacji Rycerstwa Niepokalanej. Po wakacjach zatem kolejny rok naszej formacji rozpoczęliśmy już ze świętym Maksymilianem Marią Kolbe, którego obraz i relikwie są w naszym kościele. I „Niepokalana wszystkim się zajęła”.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Rosa
tytuł: Warszawa, Kolumna Zygmunta

Warszawska Starówka to nie tylko Zamek Królewski, ale wiele innych ciekawych miejsc i jeszcze więcej tajemnic, które skrywają! Zanim jednak pójdziemy dalej w głąb Starego Miasta, poświęcimy chwilę Kolumnie Zygmunta, która na pewno nie umknie waszej uwadze, gdy będziecie spacerować po placu Zamkowym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kolumna, na której szczycie znajduje się pomnik Zygmunta III Wazy panującego na przełomie XVI i XVII wieku.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Wierność, cz. 1

Mieszkanie spowijał mrok. Prawdopodobnie wszyscy już spali, przynajmniej taką nadzieję miała Maria, gdy cicho wędrowała po domu. Z pokoju dziewczynek dochodziły miarowe, spokojne oddechy śpiących wnuczek. W przytłumionym świetle lampki ukazał się znajomy widok: Helenka znów zasnęła z książką, a Zosia… No cóż, mała wiercipięta zrzuciła kołdrę i ułożyła się w poprzek łóżka. Maria przesunęła wnuczkę, okryła kołderką i wyłączyła lampkę. Staś w swoim kąciku spał z uśmiechem na buzi i rozłożonymi rączkami. Babcia zauważyła, że wygląda jak mały aniołek. Zamykając drzwi, przelotnie pomyślała, że ten akurat aniołek ma charakterek zupełnie nieanielski.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Turkuć podjadek

Wygląd i występowanie
Dzień dobry! Cieszę się, że dziś to ja goszczę  na stronicach „Rycerzyka”, gdyż nie jestem zbyt popularnym owadem, aczkolwiek jednym z największych w naszym kraju. Moje ciało jest wydłużone, barwy brunatnoszarej, więc ciężko zauważyć mnie w ziemi, gdzie kopiąc korytarze, spędzam większość swojego życia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Bukiet dla Mamy

Dzień Matki to wyjątkowe święto, które przypada 26 maja. Tego dnia pragniemy w szczególny sposób docenić nasze mamy za trud włożony w opiekę nad nami, za wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Hucuł

CIEKAWOSTKA
Koń ten pochodzi z Huculszczyzny, historycznej krainy we wschodniej części Karpat zamieszkanej przez górali huculskich. Trudnili się oni głównie hodowlą, pasterstwem i pracami leśnymi.

Ciąg dalszy w Rycerzyku