Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Miesiąc Maj

Maryja!
Kochani Czytelnicy!

Czy Wy także nie możecie usiedzieć w domu, tylko wyruszacie popołudniami na „majówki” przy kapliczce lub krzyżu? Ta piękna polska tradycja gromadzi nie tylko osoby starsze, lecz także młodsze. Podczas tych spotkań śpiewamy Litanię Loretańską oraz różne pieśni ku czci Matki Bożej. Chwalimy Ją za to, że dzięki Niej Zbawiciel przyszedł na świat. W tym roku maj przynosi nam wiele ważnych uroczystości. Pamiętajmy także o naszej Ojczyźnie – Polsce. Królową Polski jest Maryja. Dlatego tym bardziej w naszej modlitwie do Niej polecajmy naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Maria Wójcik
tytuł: Maryja wie, czego nam potrzeba

Nadszedł maj. Po kilku miesiącach od pierwszego spotkania dzieci znów były w Niepokalanowie-Lasku.

– Aniu, Aniu! Patrz, jak tu pięknie, jak zielono i jak pachnie w tym lesie! – Zachwycony

Jaś nie mógł pohamować emocji.

– To prawda. I jak wesoło!

Oboje popatrzyli w stronę gromadki dzieci bawiących się w Lasku. Było naprawdę bardzo wesoło i radośnie. W ich stronę właśnie nadchodził brat Innocenty.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta grabowska
tytuł: Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

– Babciu, czy możemy upiec chleb, ten ze słonecznikiem, który tak bardzo wszyscy lubimy? – zapytała Miriam.

Babcia spojrzała na nią spod malutkich okularów.

– Wiesz, Miriam, to całkiem dobry pomysł – odpowiedziała. – Dziadzio z Jankiem pojechali do pana Szpetkowskiego, aby wykupić mu leki, a my w tym czasie możemy popracować w kuchni. Będziemy miały czas dla siebie. Wtedy też sobie porozmawiamy – powiedziała z uśmiechem staruszka.

Nagle drzwi do kuchni się otworzyły.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia. M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Cud miłości

„Głębia miłości tego dziecka była tak niezwykła, że przelewała się poza osobę dziewczynki, a każde jej spojrzenie, każdy gest i całe jej zachowanie odsłaniały tę mistyczną i głęboką miłość, która przemieniała cierpienie w łaskę”. Takie słowa powiedział lekarz, który towarzyszył mi w mojej chorobie. I o tej przemieniającej miłości chciałam Wam dzisiaj powiedzieć.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Małgorzata Jabłońska
tytuł: A wy się nie nawracacie…

Pewnego dnia ksiądz Feliks Szmit, którego Władzia już trochę znała, poprosił ją do siebie.

– Mamo, boję się, że ksiądz mi nie uwierzy – mówiła zatroskana dziewczynka.

– Nie martw się niepotrzebnie. Słyszałam od ludzi, że nasz ksiądz bardzo się tym zainteresował. Zobaczymy, co powie – uspokajała ją po drodze matka. Władzia mimo tych słów wiedziała, że mama też jej nie dowierza. Bardzo ją to bolało, dlatego teraz dziewczynka była nadal przejęta i trochę przestraszona. Ksiądz jednak był wobec niej bardzo miły i wyrozumiały.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Augustyna M. Kozłowska, franciszkanka MI
tytuł: Litania loretańska

Zaczyna się trzema wezwaniami do Boga w Trójcy Świętej. Potem następują wezwania do Matki Bożej. Dzieli się je na trzy części: pierwsza – dogmatyczna, która mówi o dziewictwie i macierzyństwie Maryi; druga – ukazująca Jej piękno i doskonałość; trzecia – mówiąca o chwalebnym królowaniu Matki Bożej. W obecnym kształcie Litania Loretańska ma 54 wezwania, w Polsce jest ich 55 ze względu na dodatkowe wezwanie: „Królowo Polski, módl się za nami”. Kończy się wezwaniami do Jezusa Chrystusa Odkupiciela – Baranka Bożego.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Pośredniczka łask

CZYM JEST POŚREDNICTWO?

O pośrednictwie możemy powiedzieć wówczas, gdy w relację między dwiema stronami wchodzi osoba trzecia, która ułatwia komunikację, rozmowę. Pośrednictwo to porozumienie, załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron. O pośrednictwie możemy także powiedzieć w odniesieniu do niektórych urządzeń technicznych. Na przykład, gdy dwie osoby są daleko od siebie i chcą porozmawiać ze sobą, to użyją do tego telefonów. Telefon będzie tu takim pośrednikiem – ułatwi rozmowę

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Augustyna M. Kozłowska, franciszkanka MI
tytuł: Dbać o czystość serca

Ostatnio, gdy byłem u lekarza, przeczytałem na jednym z plakatów, że w czasie życia człowieka serce wykonuje około dwóch i pół miliarda uderzeń, pompując łącznie około stu siedemdziesięciu milionów litrów krwi. Gdy to sobie uświadomiłem, pomyślałem też o tym, jak dużo łaski Bożej musi przez to moje serce przepływać, bo na pewno jest jej więcej niż tych uderzeń.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Obecność Ducha Świętego

♥ Duch Święty jest trzecią Osobą Trójcy Świętej. Duch Święty jest Bogiem równym Bogu Ojcu i Synowi Bożemu.

♥ Duch Święty to Miłość, która łączy Ojca i Syna.

♥ On przychodzi nam z pomocą. Uzdalnia nas do modlitwy, otwiera nas na słowo Boże, nasze serca napełnia Bożą miłością, daje moc do dawania świadectwa o Chrystusie Zbawicielu.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Bylinka-Rosa
tytuł: Cieszyn

Dziś szlak naszej wędrówki zaprowadzi nas do Cieszyna. Jego dzieje zaczynają się już w XI wieku naszej ery! Właśnie mniej więcej z tego samego okresu pochodzi jeden z najciekawszych cieszyńskich zabytków – rotunda! Jest ona jedną z najstarszych zachowanych budowli na planie koła w Polsce. Na pewno znacie ją dobrze, ponieważ jej wizerunek znajduje się na banknocie 2O złotowym.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Wiara cz. 1

Było już popołudnie, ale żar lejący się z nieba zdawał się tego nie zauważać. Do nocnego postoju pozostały dwa kilometry, jednak Antek człapał resztką sił. Oczywiście wiedział, że będzie ciężko (rodzina co roku zdawała relację z czterodniowej pielgrzymki do Częstochowy), ale nie spodziewał się, że aż tak. Miał sucho w gardle, bo cały swój przydział wody wypił i mężnie postanowił nie błagać o nią innych, zwłaszcza że wszystkim chciało się pić. Do tego bolały go mięśnie i stopy. I ten przerażający upał już trzeci dzień z kolei. Czasem na pielgrzymce pada, i to jest przykre. Jest zimno i wszyscy mają mokre buty oraz ubrania, ale teraz Antek marzył o deszczu, nawet o ulewie, byle tylko skończył się ten tropikalny upał.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Nadobnica alpejska

Witajcie, moi Mili! Pozwólcie, że się przedstawię. Jestem chrząszczem z rodziny kózkowatych i nieskromnie mówiąc, jednym z najpiękniejszych chrząszczy występujących w kraju. Bardzo łatwo mnie rozpoznać, gdyż moje czarne ciało pokrywają niebieskoszare włoski, tworząc na grzbietowej stronie charakterystyczny wzór złożony z siedmiu czarnych plam. Na mojej głowie zaś są osadzone bardzo długie czułki, które u samców potrafią przekroczyć nawet dwukrotnie długość ciała. Zamieszkuję podgórskie i górskie tereny południowo-wschodniej Europy. W Polsce najłatwiej spotkać mnie w Bieszczadach Zachodnich i Beskidzie Niskim.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Laurka dla Maryi

MAJ to miesiąc szczególnie poświęcony Maryi, w którym nasza Mama z nieba czeka na naszą modlitwę i pamięć. Przygotujcie z nami laurkę, która może stać, niczym najpiękniejsze kwiaty, tuż obok obrazu Matki Bożej podczas naszych codziennych majówek

Ciąg dalszy w Rycerzyku