Spis treści

autor: Miriam i Janek
tytuł: Odmawiajmy różaniec

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Przed nami miesiąc Matki Bożej. W Fatimie, kiedy Maryja ukazała się trójce dzieci – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi – prosiła, by przede wszystkim odmawiały Różaniec, wypraszając łaski dla świata. Tylko modlitwa i post mogą przyprowadzić do Pana Boga tych, którzy się od Niego oddalili. Spełnijmy pragnienie Maryi – ODMAWIAJMY RÓŻANIEC, módlmy się za cały świat!
Zachęcamy Was do włączenia się w inicjatywę Rycerskiego Banku Niepokalanej – szczegóły znajdziecie na stronach 8 i 9. Niech nasza
modlitwa płynie do nieba!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Oczkiem, uszkiem i serduszkiem

„Dlaczego przebaczać?” – zastanawiał się Zbyszko, ale nie znalazł odpowiedzi. Popatrzył przez uszko Cudownego Medalika, „bo gdy spojrzysz z wiarą, nadzieją i miłością, wszystko stanie się jasne”. Patrzy, patrzy… A po książce biegnie maleńkie stworzonko.
– Ktoś ty?
Robaczek zatrzymał wszystkie sześć nóżek. I głosikiem, że ledwie słychać, szepnął:
– Jestem Gryzek Psotnik Zakamarnik – i czmychnął w książkę.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: Matki Bożej Różańcowej

– Dziadku, czy Ty lubisz planować? – zapytał Janek.
– Pewnie, że tak. Planowanie jest bardzo ważne. Nie tylko w zwykłych, lecz także w poważniejszych sprawach.
– Ja też lubię, ale nie zawsze warto.
– Nie warto? – zdziwił się dziadek.
– Wczoraj okazało się, że o. Maciej jest przenoszony do innego klasztoru. Straciliśmy przyjaciela, a tyle mieliśmy zaplanowanych wspólnych wyjazdów i działań… – ze smutkiem opowiadał Janek.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

Intencja Rycerstwa Niepokalanej na październik:

Abyśmy, jako rycerze Niepokalanej, c oraz lepiej rozumieli piękno pracy dla zbawienia ludzi, jak to czynili Niepokalana o raz św. Maksymilian.

rbn.niepokalanow.pl

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Rycerskie serce

Zacznijmy od tego, co – a raczej KTO – jest tym łańcuszkiem, który nas łączy. Oczywiście… Maryja! Tak! Św. Maksymilian właśnie Jej poświęcił całe życie. Jej wizerunki w postaci obrazów i figur towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Ja również od samego początku wzrastałem w obecności Maryi i pierwsze modlitwy uczyłem się składać właśnie do Niej. Na ścianach w moim pokoju wisiało kilka obrazów z wizerunkami Matki Bożej, a na szafce nocnej stała Jej figurka z Dzieciątkiem, na której składałem mój pocałunek każdego poranka i wieczoru.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Skarga Najświętszej Panienki

– Wiele wam opowiedziałem, lecz sięgnijmy teraz do mądrej książki! – Pan Filip otworzył album i zwrócił się do Gosi. – O, tutaj…  przeczytaj, proszę.
Gosia rozpoczęła czytanie:
– „Latem na Mszę Świętą chodzi zaledwie kilka starszych niewiast. Inni pracują w niedzielę przez całe lato, a w zimie, gdy nie wiedzą, czym się zająć, idą na Mszę Świętą jedynie po to, by sobie drwić z religii. W czasie Wielkiego Postu jedzą mięso jak psy”.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Łamanie chleba

Po znaku pokoju następuje śpiew Baranku Boży, w czasie którego odbywa się łamanie Chleba. Przewodniczący liturgii łamie konsekrowaną Hostię i jej małą cząstkę umieszcza w kielichu.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Alboraya-Almácera

Pewien kapłan niósł Komunię Świętą do chorych. Przechodząc przez rzekę na grzbiecie muła, zsunął się do wody, gdzie również upadło cyborium z konsekrowanymi Hostiami. Księdzu udało się z trudem uratować. Po chwili usłyszał głos rybaków, którzy zawołali go do siebie, by zobaczył, że w miejscu, gdzie nurt rzeki łączy się z morzem, znajdują się trzy ryby, które w pyskach trzymają trzy białe okrągłe przedmioty.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Hojny

Czy cieszycie się, kiedy dostajecie prezent? Na pewno tak! Nasza radość wzrasta, kiedy tych prezentów jest więcej. Nie chodzi jednak o to, by cieszyć się tylko z dużej liczby otrzymanych darów.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agata Pinkosz

Drogie Rycerzyki!
Październik to bardzo ważny miesiąc w naszym rycerskim kalendarzu. Na pewno wiecie, co świętujemy… Tak, oczywiście! Rocznicę założenia Rycerstwa Niepokalanej! Wspominamy dzień, w którym o. Maksymilian Maria Kolbe razem z sześcioma współbraćmi w kolegium franciszkańskim w Rzymie założył ruch maryjny.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Skarżyńska
tytuł: Superobrońca

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Z różańcem w wyjątkowej szkole

Na pewno chodziliście już do niejednej szkoły. Mamy szkoły językowe, szkoły tańca, szkoły muzyczne i plastyczne, szkoły filmowe i wiele innych, z którymi pewnie się spotkaliście. A czy słyszeliście o szkole Maryi?
Nie?! W tej szkole odbywają się wyjątkowe zajęcia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Etui na różaniec

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Jan Matejko

– Witamy serdecznie! Dzisiejszym gościem „Rycerzyka” jest najsłynniejszy polski malarz Jan Matejko. Prosimy o krótkie przedstawienie się.
– Dzień dobry! Urodziłem się w Krakowie w 1838 roku, 24 czerwca – w święto Jana Chrzciciela. Stąd moje imię. Bardzo wcześnie umarła moja ukochana mama Katarzyna. Wychowaniem i edukacją, moją i dziesięciorga rodzeństwa, zajmowali się ciocia i tata Franciszek,  nauczyciel muzyki…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Prawość cz.2

W końcu, kiedy minuty minęły…
– Może wystarczy tych pytań i dokończę bajkę? – Helenka była już lekko zniecierpliwiona.
– No nie wiem, ale dobrze, na razie czytaj – łaskawie zezwoliła Zosia.
Helenka, Zosia i Staś przenieśli się na chwilę do bajkowego świata i już bez problemów dotarli do końca opowieści. Wkrótce do domu wróciła babcia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Adam Nosek
tytuł: Jerzyk

Wielu myli mnie ze zwykłą jaskółką (phi!), a to nieprawda. Jestem królem ptasich umiejętności lotu. Przy nich loty jaskółek to amatorszczyzna. Gdy poluję na owada, poruszam się z prędkością 18O km/h.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Nakagawa, franciszkanka MI
tytuł: Kokardka

Zapomniałeś kupić kokardkę na prezent albo wystroić swojego pupila na powrót rodziców do domu…? Nic straconego! Dzisiaj nauczymy się, jak zrobić kokardę, która może przydać się wam na różne okazje!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Koń Fryzyjski

Umaszczenie – wyłącznie kare

Ciąg dalszy w Rycerzyku