Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Miesiąc różańcowy

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Październik nazywany jest miesiącem różańcowym. Dlaczego…? 7 października obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, a w październiku 1917 roku zakończył się cykl objawień Matki Bożej w Fatimie. Podczas ostatniego spotkania Maryja przedstawiła się dzieciom – Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie – jako Matka Boża Różańcowa i jeszcze raz poprosiła o odmawianie Różańca, który jest RATUNKIEM DLA ŚWIATA.
Dlatego zachęcamy Was, byśmy wspólnie przez tę duchową broń, którą jest Różaniec – zdobyli świat dla Chrystusa!

Miriam i Janek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Zuzia i Józio od rana pomagali w ogrodzie przy jesiennych porządkach. Zuzia bardzo lubiła taką pracę, ale Józio nie. Jednak Józio cieszył się z każdej niespodzianki odkrytej w tajemniczych zakamarkach.
– Zobacz, co znalazłem! – Józio pokazał stonogę.
Zuzia aż podskoczyła. Chłopiec potrząsnął krzaczkiem agrestu.
– Zobacz, ile tu robali!
I Józio zabrał się za deptanie spłoszonych stworzonek. Jednak tato go zatrzymał.
– Nie zabijaj!
– Dlaczego? To przecież wstrętne robale, szkodniki!
– Pozwól tym żyjątkom chwalić Matkę Bożą! Zrozumiesz, kiedy coś zobaczysz.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta grabowska
tytuł: XXVI Niedziela zwykła

– Ojciec Marek naprawdę pięknie opowiadał o objawieniach w Fatimie, prawda, Janku? – dopytywała Miriam.
– Tak, wspaniale – potwierdził chłopiec. – Nie wiedziałem, że Hiacynta była taka podobna do ciebie.
– Do mnie? – zapytała Miriam z ciekawością. – Dlaczego tak sądzisz?
– Bo też tak dużo mówiła i nieustannie tańczyła – z lekkim uśmiechem odpowiedział chłopiec.
– Janku…
– Oj… przecież wiesz, że żartuję. Ale to pięknie, że była wesoła i radosna. I ty też taka jesteś!
Dzieci wracały ze szkoły. Minęły już ruchliwą drogę. Do domu zostało im zaledwie kilka zakrętów i jeden mostek przy starej kapliczce. W powietrzu czuć było zapach jesieni.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia. M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Przebaczenie

To, co miało nastąpić w niedługim czasie, wydawało się nieprawdopodobne. Gdyby nie nasza wiara, której od dziecka uczyli nas rodzice, trudno byłoby nam to przyjąć. Mnie Pan Jezus przygotował do tego doświadczenia w sposób wyjątkowy – przez sakramenty.
O chrzcie świętym już wam mówiłam, ale cóż z pozostałymi sakramentami…? Bierzmowanie otrzymałam w sposób nadzwyczajny, bo miałam zaledwie dwa lata. Tak, to nie pomyłka – naprawdę miałam dwa lata. Ten sakrament otrzymałam za radą przyjaciela rodziny – księdza Tedeschiniego, który był nuncjuszem papieskim. Natomiast pierwszą Komunię Świętą otrzymałam, mając sześć lat – 27 czerwca 1936 roku. Rodzice, słysząc o zamieszkach, które zaczynały się szerzyć w związku z atakami na Kościół, postanowili czym prędzej postarać się, bym przyjęła Pana Jezusa do serca.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Proście o łaski…

Niebawem złota kula znikła. Maryja rozchyliła szeroko swoje ręce. Wyglądała jak uradowana mama czekająca na małe dziecko, które dopiero co nauczyło się chodzić. Zachwycona tym widokiem siostra spostrzegła, że Niepokalana ma na każdym palcu drogocenny kamień, a z każdego z nich wychodzą jasne promienie. Oświetliły one teraz cały świat pod stopami Maryi… Jakiś głos wewnętrzny mówił do Katarzyny: „Blask promieni jest symbolem łask, które Maryja wylewa na wszystkich, którzy Ją o nie proszą”.
Wtem dookoła Maryi ukazała się zwiewna wstęga, a na niej złotymi literami zapisana modlitwa: „O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Następnie siostra usłyszała polecenie:
„Postaraj się, aby wybito medalik według tego wzoru. Osoby, które będą go nosić z ufnością, otrzymają wielkie łaski, zwłaszcza nosząc go na szyi”.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz M. Szymanik, franciszkanin
tytuł: Kościół krytykuje innych

Krytyka jest to ocena, która pokazuje dobre i złe rzeczy, wskazuje, co poprawić, a co już jest dobre. Pytanie, czy Kościół może krytykować, to pytanie o to, czy Kościół może oceniać i mówić, co jest dobre, a co złe. Czy Pan Jezus krytykował, czyli oceniał ludzi i mówił im, co jest dobre, a co złe?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Różaniec

Maryja podczas objawień wiele razy wskazywała na modlitwę różańcową. W Lourdes trzymała różaniec w swoim ręku, mówiła także o pokucie. Co nam to mówi? Te dwa środki: pokuta i modlitwa, są nam bardzo potrzebne do uświęcenia, są drogą do zdobywania swojego serca dla Pana Jezusa.

Podejmując pokutę, pragniemy oczyścić swoje serce, aby było zdolne lepiej widzieć i odczuwać obecność i działanie Boga.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Być obowiązkowym

Jak ten czas szybko płynie. Dopiero co wyjeżdżałem na wakacje, a tu już październik! W tym miesiącu będę chciał nauczyć się od Maryi dobrej organizacji czasu. Dlaczego właśnie tego? Zauważyłem, że dużo czasu ucieka mi „przez palce”.
Lubię robić wiele rzeczy. Mam swojego psa, którego wyprowadzam na spacery, karmię i bawię się z nim. Ponadto trenuję w klubie sportowym i chodzę na próby szkolnego teatru. Widzę jednak, że bywają takie dni, kiedy brakuje mi czasu. Zdarzyło mi się ostatnio, że nie odrobiłem zadanej pracy domowej! Całkowicie wypadło mi to z głowy. Nie była trudna, ale… niestety tego dnia lekcje odłożyłem na później i już do nich nie wróciłem.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI

Ciekawostka
W Hiszpanii w październiku wraz z Maryją Różańcową obchodzone jest święto: Nuestra Señora del Pilar, czyli Matki Bożej na słupie, która u kazała się w Saragossie Jakubowi Apostołowi ( Santiago) na słupie, aby zachęcić go do ewangelizacji  Hiszpanii. Jest patronką Hiszpanów, a Jej święto jest obchodzone 12 października.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Stefan Todorski
tytuł: Szlak różańcowy

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Aniołek Tymcio

Maryja!
Drodzy Przyjaciele,
Maryja bardzo chce Wam podziękować za skierowane do Niej listy! Wasza troska o bliskich jest wyrazem wielkiej wrażliwości Waszych serc. Rozwijajcie to i nie zniechęcajcie się w czynieniu dobra.
Piszecie również o swoich marzeniach. To bardzo ważne, aby je mieć i do nich dążyć. W każdym człowieku Pan Bóg złożył jakiś talent, który ma rozwijać i którym ma się dzielić z innymi.
Cieplutko pozdrawiam z nieba!
Wasz Aniołek Tymcio

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Maryja czyni nas zwycięzcami

Każdy wie, że szkoła jest miejscem szczególnym. To w niej dzieci spędzają sporą część swojego dnia zarówno na nauce, jak i na zabawie. To miejsce wspólnych spotkań, rozmów, ćwiczenia charakteru, zawierania znajomości i przyjaźni. W szkole się po prostu wzrasta.
Rozwijamy się jednak nie tylko intelektualnie, lecz także duchowo. A kto nas najlepiej poprowadzi do Boga jak nie sama Matka Boża?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Rosa
tytuł: Warszawa, Nowe Miasto

Podczas naszej kolejnej wędrówki po najstarszych częściach Warszawy udamy się z rynku Starego Miasta w kierunku Nowego Miasta, które zostało założone na początku XV wieku, czyli ponad 6OO lat temu. Dlatego nazwa „Nowe Miasto” może być trochę myląca! Osiedlali się w nim głównie ci, dla których zabrakło miejsca w obrębie murów starej Warszawy.
Aby dostać się na rynek Nowego Miasta, skręcimy w ulicę Nowomiejską i będziemy przechodzić przez Barbakan. Było to tzw. przedbramie, czyli budowla chroniąca Bramę Nowomiejską (jej nazwa, tak jak nazwa ulicy Nowomiejskiej, wzięła się właśnie od Nowego Miasta) przed sforsowaniem jej przez nieprzyjaciela.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Miłość

– Czego nie można robić z miłością? Prawie niczego! – Helenka wtrąciła się trochę zbyt głośno i z impetem postawiła kosz z wysuszonym praniem. – Nie można prać, prasować, zmywać, odrabiać lekcji czy odkurzać – dorzuciła z satysfakcją.
– No właśnie, zupełnie nie można – przyznał z powagą Staś.
– No i nie można z miłością kłócić się albo sprzątać zabawek – wyjaśniła Zosia, która zwabiona głosami domowników przywędrowała z pokoju dziewczynek.
Maria poruszyła się niespokojnie, dziś bardziej niż zwykle dokuczał jej ból pleców, ale rozmowa z wnukami cudownie łagodziła dolegliwości.
– Wiecie co? Jeśli nie można kłócić się z miłością, to może to znak, aby nie kłócić się wcale, tylko na przykład dyskutować z szacunkiem? Co wy na to?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Jelonek Rogacz

Czy duże żuwaczki samców to tylko ozdoba?
Nie, potężne poroże służy samcom do walk między sobą o względy samicy.

Czy to prawda, że jelonki mają magiczną moc?
Nie, to nieprawda, ale w starożytnej Grecji i Rzymie wierzono, że jelonek rogacz chroni przed chorobami.

Czy jelonek jest królem chrząszczy?
Tak, został okrzyknięty królem chrząszczy i stał się postacią baśniową.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Bukiet misyjny

Kochane Dzieci! Skorzystajcie z naszej propozycji wykonania bukietu misyjnego i postawcie go w oknie swojego pokoju. W ten sposób Wy także możecie włączyć się w tę największą akcję solidarności na świecie i rozpalić w wielu sercach miłość do misji!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Paso Fino

CHARAKTER
Żywy, ale jednocześnie łagodny temperament; chętnie współpracuje z człowiekiem, lecz trzeba umieć zdobyć jego zaufanie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku