Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Cudowny Medalik

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Listopad to miesiąc, w którym dużo myślimy o życiu wiecznym… Już na samym początku – 1 listopada – spoglądamy na niebo, które jest wypełnione rzeszą świętych! Przez przykład swojego życia p okazują nam oni piękną drogę świętości i zapraszają, by nią pójść. W tym miesiącu chcemy Wam wskazać jeszcze jedną wyjątkową pomoc na drodze d o nieba, którą podarowała nam Matka Boża… Jest nią Cudowny Medalik! Każdy rycerz Niepokalanej nosi go blisko serca. Dlaczego jest taki wyjątkowy i dlaczego warto go mieć, przeczytacie w kolejnym opowiadaniu o objawieniach Cudownego Medalika na stronach 12-13.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

W dzień Wszystkich Świętych wypada pierwszy listopadowy poranek. Zuzia i Józio z rodzicami i dziadkami odwiedzili rodzinny grobowiec. Za przyczyną wszystkich świętych modlili się za zmarłych. Babcia położyła na nagrobku piękne kwiaty. Dziadzio schylił się, by zapalić znicz. Kiedy wstawał, nagle jęknął:
– Oooj! Mój krzyż! Znowu ten mój krzyż…
Zuzia i Józio pomogli dziadkowi wstać. Zuzia zapytała:
– Dziadku, ale jaki krzyż?
– Kość krzyżowa… Ból w krzyżu to ból w plecach.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: 2 listopada

– Babciu, dlaczego to musi być takie smutne, bardzo smutne…? Tyle osób bliskich spoczywa na tym cmentarzu – wyszeptała cichutko Miriam, spacerując po cmentarnych alejkach. Przenikliwe listopadowe zimno dotykające twarzy małej dziewczynki wywołało jeszcze większy smutek.
– Proszę, załóż. – Staruszka wyjęła z torby wełniane rękawiczki. – Miriam, oni są nadal z nami.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia. M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Ucieczka

Po morderstwie taty nasza rodzina była w ogromnym niebezpieczeństwie, ponieważ komuniści nienawidzili wszystkich katolików. A moja mama… moja mama pochodziła z jednej z najważniejszych hiszpańskich rodzin katolickich. Miała niemal pewność, że kolejny atak może być skierowany w jej stronę. Wiedziała, że jest nam potrzebna, że nie może dopuścić do tego, byśmy zostali sierotami. Postanowiła więc uciekać do ambasady belgijskiej.
My w tym czasie zostaliśmy u naszej cioci Sofii. Aż któregoś dnia, a raczej wieczoru, rozległo się pukanie do drzwi. Wybudzona ze snu, na wpół śpiąca podeszłam do progu pokoju i usłyszałam, jak ciocia szeptem rozmawia z jakimś człowiekiem.
– Ale jak to…? Co one są winne? – Jej przerażony głos nie świadczył o niczym dobrym.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Medalik jest cudowny

W Paryżu nastała epidemia cholery. Szukano ratunku. „Tylko Bóg może nas ochronić” – wzdychały do nieba zaniepokojone siostry miłosierdzia. Bały się, że wszystkie dzieci w szkole się zarażą: „A czemu nie rozdać medalików naszym dzieciom?”. Nie myśląc długo, rozdały je wszystkim, a dzieci przewlekły je przez rzemyczki i powiesiły na szyi. Każdy starał się nosić swój medalik z ufnością w pomoc Matki Bożej. I nie zawiedli się! Żadne dziecko nie zachorowało oprócz jednej jedynej Karolinki, która go nie miała. Kiedy jednak dostała medalik, na drugi dzień wróciła do szkoły.
Wielkie znaki towarzyszyły każdemu, kto ufał Maryi. Cuda, o których mówiło się coraz częściej, przekonały ludzi, że Matka Boża troszczy się o swoje dzieci. Chorzy odzyskiwali zdrowie, wątpiący zaczęli wierzyć, rozwiązywały się trudne sprawy. Ludzie zaczęli nazywać go Cudownym Medalikiem. Jednak jednym z najbardziej zaskakujących cudów było nawrócenie 24-letniego Żyda Alfonsa Ratisbonne’a. Nie wierzył w Boga.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz M. Szymanik, franciszkanin
tytuł: Kościół nakazuje poszczenie

Obrona:
Pan Jezus mówił o wartości wyrzeczenia, postępowania wbrew swoim zachciankom. Mówił:

  • “Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem: (Łk 14, 33).
  • “Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mt 16, 24).

Pan Jezus sam dał przykład postu. Na początku swojej działalności wśród ludzi udał się na pustynię, gdzie pościł przez czterdzieści dni.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Opatrzność Boża

PLAN DZIAŁANIA
Każdy dzień jest wypełniony różnymi zajęciami, które z jednej strony nas uczą, z drugiej zaś czegoś od nas wymagają. Aby nasze dni były dobrze wykorzystane, wcześniej planujemy, co i kiedy będziemy robić.
W szkole taką pomocą jest dla nas plan lekcji. W domu natomiast sami musimy się pilnować, aby czas, jaki otrzymaliśmy od Pana Boga, był przez nas dobrze wykorzystany. Czy jednak w naszych domowych planach jest miejsce na nieoczekiwane zmiany? Co rodzi się w naszych sercach, kiedy musimy zrezygnować z wymarzonej wycieczki i zostać w domu? Albo jak reagujemy, kiedy rodzice nie kupią nam najnowszej zabawki?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Być cierpliwym

Ostatni tydzień zaskoczył mnie wieloma niespodziewanymi sytuacjami. Miałem wszystko zaplanowane i poukładane. Jednak zauważyłem, jak bardzo brakuje mi cierpliwości. I to nie tylko okazywanej drugim, lecz także cierpliwości do siebie samego.
Moja klasa miała przygotować akademię z okazji przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI

Ciekawostka
W listopadzie z okazji Dnia Wszystkich Świętych wiele hiszpańskich diecezji celebruje inicjatywę „Hollywins” (to, co święte, zwycięża). Jest to święto organizowane przez parafie, podczas którego dzieci przebierają się za świętych i uczestniczą w grach oraz zabawach wyrażających radość ze świętości. (Przygotowała: Cristina Abbad Luengo)

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Stefan Todorski
tytuł: Medalik z Matką Boską

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paweł Piechnik
tytuł: “Kuchcikowy zapiekaniec”

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Moje życie jest piękne

KILKA INFORMACJI:
♥ Pan Bóg stworzył cały świat. Wszystko, co jest na nim – każda najmniejsza cząsteczka – zostało stworzone przez Niego.
♥ Z Pisma Świętego wiemy, że człowiek został stworzony na obraz Boga:
„A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem podniebnym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!». Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1, 26-27).
KIM JEST CZŁOWIEK?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Rosa
tytuł: Warszawa, Łazienki Królewskie

Tym razem szlak naszej historycznej wędrówki po Warszawie zaprowadzi nas do Łazienek Królewskich. Chociaż dzisiaj słowo „łazienka” kojarzy nam się jednoznacznie z kąpielą i korzystaniem z toalety, to Łazienki, o których będzie mowa, są zupełnie czymś innym.
Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy założony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego – ostatniego polskiego króla – w XVIII wieku. Swoją nazwę zawdzięczają one łaźni Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, do którego tereny, na których znajdują się dziś Łazienki, należały, zanim zostały wykupione przez przyszłego króla.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Sprawiedliwość

– Babciu, dlaczego mamy tylko jednego dziadka? To niesprawiedliwe, inne dzieci mają dwóch dziadków. – Zosia spytała z wyraźną pretensją w głosie.
Maria chciała odkurzyć półkę z książkami. Jednak problem wnuczki wymagał natychmiastowej uwagi. Usiadła więc na fotelu, gdyż trudne rozmowy najlepiej prowadzić na siedząco.
– Kiedyś mieliście obu dziadków, ale trzy lata temu dziadek Krzysztof ciężko zachorował i…
– I zmarł – cicho dokończyła Helenka. Weszła do pokoju, żeby poskarżyć się, że znów ona musi wypakować zmywarkę, bo Mikołaj i Antek wyszli. A to przecież niesprawiedliwe, że bracia wciąż wymigują się od tego obowiązku. Jednak, gdy usłyszała rozmowę babci z siostrą, zupełnie zapomniała, po co przyszła.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Chrabąszcz Majowy

WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE
Dzień dobry! Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć trochę o sobie. Jestem chrabąszczem majowym, jednym z największych i najpiękniejszych chrabąszczy występujących w Europie. Dorosłe chrabąszcze dorastają do około 3 cm długości i są pokryte metalicznym pancerzem. Na mojej głowie znajduje się para czółek o charakterystycznym wachlarzowatym kształcie.  Jesteśmy aktywne w maju i czerwcu. Często można nas zobaczyć, jak latamy wokół kwiatów.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Patriotyczny lampion

Listopad to miesiąc, w którym pamiętamy o zmarłych. Wyjątkową datą dla nas – Polaków – jest 11 listopada. Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dziękujemy dobremu Bogu za wolność naszej Ojczyzny i za tych, którzy walczyli w jej obronie. Zapalmy tego dnia lampion na grobie naszych bohaterów i pomódlmy się o niebo dla nich.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: VII Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie

„Święty Jan Paweł II przyjaciel dzieci” – hasło to towarzyszyło nam 9 września podczas VII Ogólnopolskiego Spotkania Dzieci w Niepokalanowie.
Centralnym punktem była Eucharystia o godz. 11.OO, której przewodniczył bp Wojciech Osial z Łowicza. Po niej dzieci mogły zjeść ciepły posiłek oraz skorzystać z przygotowanych atrakcji. Podczas Eucharystii śpiew animował zespół WINNICA z Białegostoku, który mogliśmy usłyszeć ponownie o godz. 14.OO podczas koncertu. Na Eucharystii dzieci złożyły w darach intencje, z którymi przyjechały do Niepokalanowa.

Ciąg dalszy w Rycerzyku