Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Czas przy sercu Maryi

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Przy okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam pięknego, spędzonego przy sercu Maryi czasu Adwentu. Jest to wyjątkowy okres przygotowań do spotkania z Nowonarodzonym. Niech to spotkanie wypełni Wasze serca Bożym pokojem.
Abyście mogli jak najlepiej przygotować się do tego dnia, wykorzystajcie ZAWIESZKI ADWENTOWE. Znajdziecie je w środku „Rycerzyka“.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Oczkiem, uszkiem i serduszkiem

Przy wigilijnym stole po modlitwie babcia podała czerwony barszczyk. Zbyszko zdziwił się na widok starych naczyń:
– O, a te naczynka do zupy mają po dwa uszka, jak ludzie!
– Tak, Zbyszku, żeby uważnie słuchać. Pamiętasz, co powiedział Pan Jezus? „Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!” – Babcia się uśmiechnęła, a dziadek zaczął opowiadać:
– Zobacz, co jest w barszczu!
– Pierożki!
– Tak! Te małe smaczne pierożki to uszka. A jak nazywają się kropelki tłuszczu na wierzchu?
– Kałuże! – Wszyscy się roześmiali.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

Dziadek i Janek próbowali ustawić choinkę w salonie dziadków. Babcia od czasu do czasu wyglądała z kuchni, z której dolatywał smakowity zapach świątecznych potraw i mówiła:
– Choinka powinna stać bliżej okna…– by za chwilę dodać: – Ludwiku, teraz troszkę za blisko…
Świat przybrał doprawdy bajeczne barwy. W domu i na zewnątrz. Śnieg sypał już od kilku godzin i wszystko wskazywało na to, że święta będą białe. Całe miasteczko po prostu tonęło w kolorowych światełkach.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Rozstanie

Rozpoczął się grudzień. Za oknem pojawił się pierwszy zimowy puch, który pobudzał w sercu tęsknotę za świętami Bożego  Narodzenia. Patrzyłem za okno i zastanawiałem się, czy jeszcze będzie mi dane usiąść razem z rodzicami i Markiem przy świątecznym stole… Ale cóż… Najważniejsze, że Pan Jezus obiecał mi niebo! Nie moja to rzecz wiedzieć, kiedy to się stanie.
W wigilię Niepokalanego Poczęcia – 7 grudnia – czułem się całkiem dobrze. Jednak noc niespodziewanie przyniosła załamanie mojego stanu zdrowia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Młotek czy obcęgi

Było już późno, dzieci wsunęły krzyż do błękitnej torebki i biegiem popędziły do domu.
– Kuba, przyspiesz! Za godzinę Msza Święta w intencji rodziców! – Gosia złapała braciszka za rękę i po paru minutach byli w domu.
Tato stał już w drzwiach, a mama na widok dzieci zawołała:
– No, wreszcie! Gdzie byliście tak długo? – Jednak nie zważając na wyjaśnienia, szybko porwała Kubę, by pomóc mu się przebrać. Po chwili wszyscy już byli gotowi.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Obrzędy zakończenia

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO I ROZESŁANIE
Celebracja Mszy Świętej kończy się błogosławieństwem i rozesłaniem zgromadzonego ludu. Słowo „błogosławić” oznacza „dobrze
mówić“, „dawać dobre słowo“ (z łac. bene dico – dobrze mówię).

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Bois-Seigneur-Isaac

Co się stało?
W 14O5 roku przez trzy noce z rzędu Jeanowi de Huldenbergowi ukazywał się Jezus pokryty ranami. Podczas trzeciego ukazania się Pan Jezus powiedział do niego: „Idź do kaplicy w Isaac, tam mnie odnajdziesz”.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Jutrzenka

Kiedy w ciągu pięknego, słonecznego dnia spojrzymy w niebo, to nie jesteśmy w stanie gołym okiem zobaczyć nic więcej ponad to,
że świeci słońce. Jego blask jest tak silny, że w naszych oczach pojawiają się łzy. W ciągu dnia na niebie dominuje słońce, które  przyćmiewa inne obiekty pojawiające się na nim.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agata Pinkosz

Kochane Rycerzyki!
Przed nami koniec 2O21 roku! Będzie czas na to, żeby zatrzymać się i dokładnie się mu przyjrzeć, aby dostrzec, jakie dary otrzymaliśmy w ostatnich 12 miesiącach. Zróbmy to uważnie, żeby nic nam nie umknęło!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Skarżyńska
tytuł: Roraty

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Aniołek Tymcio

Maryja!
Kochane Dzieci!
Już dawno nie przynosiłem Wam niebiańskich wiadomości, ale mimo to pamiętajcie o tym, że nasza Mama – Maryja – zawsze o Was pamięta! Matka Boża dziękuje za Waszą pamięć, którą okazujecie w modlitwach i listach – to dla Niej ogromna radość. Zachęca szczególnie do pisania o tym, co kryją Wasze serca.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Skarżyńska
tytuł: Żywa szopka

Ewcia pisała list do świętego Mikołaja.
— A ty nie piszesz? – zagadnęła brata. – Zostało już mało czasu.
— I po co? – burknął Adaś. – Nawet gdybym dostał ten wymarzony snowboard (czytaj: snołbord) i tak nie mógłbym na nim jeździć. Przecież tu w pobliżu nie ma ani jednej porządnej górki!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Dzieci z wrześni

– Ojej! Jak Was dużo! Czuję, że będzie to wyjątkowe spotkanie. Do tej pory zawsze rozmawiałam z jednym bohaterem i była nim osoba dorosła. Natomiast dziś w redakcyjnym pokoju pełno jest dzieci i młodzieży. Powiedzcie, proszę, skąd przyjechaliście do nas.
– Mieszkamy i uczymy się we Wrześni.
– A gdzie znajduje się ta miejscowość?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Patriotyzm cz.2

Pół godziny później Zosia niecierpliwie czekała na opowieść. Maria przytuliła wnusię i zaczęła:
– Ojczyzna to cały wielki obszar – Polska – na którym mieszkają ludzie mówiący po polsku, tak jak my. To miejsce jest dla nas tak ważne, jak dla ciebie twój pokój z wszystkimi zabawkami. Złościsz się, kiedy wpada tam twój młodszy braciszek Staś, prawda? I nie pozwalasz mu tam bałaganić, mimo że go kochasz.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Adam Nosek
tytuł: Jemiołuszka

Wygląd i występowanie:

Długość ciała dochodzi do 2O cm, waga to około 5O g. Rozpiętość skrzydeł – 35 cm. Moje upierzenie jest kolorowe i pięknie wygląda w zimowe dni. Na głowie mam skierowany ku tyłowi czubek z piór sięgający karku.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Nakagawa, franciszkanka MI
tytuł: Ozdoba na choinkę

Dzisiaj zrobimy ozdobę, którą będziecie mogli powiesić na choince, a po świętach możecie ją wykorzystać do zabawy. Jak to zrobić? Zobaczcie sami!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Haflinger

Ciekawostka
Jest to kuc hodowany na wysoko położonych pastwiskach Alp.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Dzieci

Ciąg dalszy w Rycerzyku