Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Tęsknota

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Czy pamiętacie w swoim życiu takie chwile, kiedy miało się coś ważnego wydarzyć – na przykład długo oczekiwana wycieczka, spotkanie z przyjaciółmi, przyjazd kogoś bardzo ważnego? Ten moment, kiedy to już prawie jest, ale jeszcze trzeba chwilkę zaczekać… Najczęstszym uczuciem, które wtedy nam towarzyszy jest… TĘSKNOTA. Adwent jest takim czasem. Oczekujemy Kogoś, kto chce do nas przyjść, kto przez swoją obecność chce wypełnić nasze serca MIŁOŚCIĄ.
Życzymy Wam, by ta tęsknota Adwentu wraz z narodzeniem Zbawiciela przemieniła się w radość, która wypełni każdy Wasz dzień.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Ostatni poranek roku Zuzia i Józio spędzili u babci. Tam był przygotowany nowy kalendarz na nadchodzący rok.
– Babciu, a co będzie w nowym roku? – zapytał Józio.
– Tego nie wie nikt poza samym Panem Bogiem. Podziękujmy Mu za otrzymane dobro. I prośmy o błogosławieństwo na wszystko, co przed nami.
NIEPOKALANA, W SŁONECZKO UBRANA,
UŚMIECH TWÓJ JAK ZORZY BLASK,
OSŁOŃ MNIE PŁASZCZYKIEM ŁASK!
AMEN!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta grabowska
tytuł: 25 grudnia – Boże Narodzenie

– Babciu, nie mogę uwierzyć, że za kilka dni Wigilia. Tak długo czekałam na ten dzień, tak się cieszę – z uśmiechem powiedziała Miriam.
Babcia, która stała tuż obok kuchenki i doprawiała farsz grzybowy, popatrzyła z uśmiechem na wnuczkę. W kuchni czuć było zapach duszonych podgrzybków, które Miriam i Janek zebrali podczas wspólnych jesiennych spacerów po lesie. Obok kuchni przeszedł dziadzio, który jak zwykle nad czymś pracował. Zamyślony podszedł do biblioteczki w salonie i zaczął gorączkowo czegoś szukać. Janek, który starał się jeszcze przed świętami opanować poplątane lampki choinkowe, przerwał to zajęcie i zaczął go obserwować.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia. M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Rozdawać miłość

Wszyscy wiemy, że to, jacy jesteśmy, w dużej mierze zależy od naszych rodziców i od środowiska, w którym wzrastamy. Opowiadałam już troszkę o moim domu. Rodzice byli bardzo wierzący – Pan Bóg i Matka Najświętsza zajmowali najważniejsze miejsce w naszej rodzinie. Mimo że nigdy nie doświadczyłam, czym jest prawdziwa bieda, ponieważ naszej rodzinie dobrze się powodziło, to rodzice nigdy nie zapominali o tym, że tak naprawdę wszystko, co mamy, to kim jesteśmy – wszystko zależy od Pana Boga. I nic nie jest naszą własnością! To On jest Władcą, Panem, a my tylko zarządzamy tym, co nam wkłada do rąk… Ta nauka rodziców głęboko zapadła mi w serce. Nie tylko wiedziałam o tym, ale ze wszystkich sił pragnęłam tym żyć!
Święta Bożego Narodzenia to był mój ulubiony czas! Pomyślicie pewnie: bo prezenty… Tak, oczywiście, że tak! Duuużo prezentów!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: To nie koniec cudów

Co działo się dalej z siostrą Katarzyną? Rewolucja francuska pozostawiła wielkie spustoszenie. Siostry musiały opuścić swój klasztor w Paryżu, ale zgodnie z obietnicą Matki Bożej nic złego im się nie stało. Wszędzie i każdemu rozdawały Cudowne Medaliki. Kiedy do Paryża wkroczyły oddziały wersalskie, siostry mogły wrócić i zamieszkać w swoim
klasztorze. Przy ulicy du Bac po wielkich trudnościach postawiono figurę Matki Bożej z kulą ziemską, o którą Święta Pani prosiła.
Od czasu wykonania ostatniego zadania siostra Katarzyna może oglądać Maryję już w niebie. Umarła 31 października 1876 roku. Jej cudownie zachowane ciało znajduje się w szklanej trumnie w pobliżu ołtarza z figurą Niepokalanej.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz M. Szymanik, franciszkanin
tytuł: Nienowoczesne podejście do wiary

Obrona:
Kościół ma swoje zadania wyznaczone przez Pana Jezusa i ma być wierny Ewangelii. Nie może patrzeć, jak przypodobać się ludziom, ale jak podobać się Panu Bogu. Sam Pan Jezus nie wszystkim się podobał, wielu nie zgadzało się z tym, czego nauczał, krytykowano Jego działalność.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Wzór miłości do Maryi

Kochając Maryję, oddajemy cześć Bogu, który wybrał Ją na Matkę swojego Syna. W Adwencie w sposób szczególny patrzymy na Maryję, która oczekuje na narodziny Pana Jezusa. Razem z Nią chcemy przygotowywać swoje serca, aby Pan Jezus znalazł w nich miejsce.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Wierzyć w Boga i wierzyć Bogu

Czy coś mnie może jeszcze zaskoczyć? Myślę, że tak! Rodzice powtarzali, że wierzą w moje umiejętności, zdolności. Nigdy nie zastanawiałem się szczególnie nad tymi słowami. Kiedy jednak dzisiaj, podczas kazania na Mszy Świętej roratniej ojciec Michał opowiadał nam o momencie zwiastowania Maryi, kiedy archanioł Gabriel powiedział Jej, że zostanie Matką Boga, Ona spytała, jak się to stanie. Szukała odpowiedzi. Ostatecznie uwierzyła słowu Boga.
Przez cały dzień chodziłem z pytaniem: „Jak rozumieć słowa, że ktoś wierzy Bogu?”.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI

Ciekawostka
Przed Bożym Narodzeniem w Hiszpanii jest obchodzone kolejne wielkie święto: uroczystość Niepokalanego Poczęcia, Patronki tego narodu. Tego dnia dzieci nie chodzą do szkoły. W ten sposób mogą uczestniczyć w Mszy Świętej i spędzić ten dzień w gronie rodzinnym, oddając cześć Maryi Pannie .

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Stefan Todorski
tytuł: Opłatek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Aniołek Tymcio

Maryja!
Drogie Dzieci!
No i znowu wywołałyście uśmiech na twarzy Maryi. Jak bardzo Ona się cieszy z każdego listu, który do Niej przysyłacie. To zawsze sprawia Jej radość i czuje się dobrze, kiedy Wy jesteście szczęśliwi i czujecie się dobrze.
Wasza szczerość jest bardzo ważna, ponieważ w sposób prosty wyrażacie to, co czujecie. Kłamstwo nigdy nie wyda dobrych owoców, dlatego pamiętajcie o tym, żeby żyć w prawdzie, bo to sprawia radość Maryi i Jezusowi. Tylko osoby szczere tak naprawdę umieją kochać i mogą być szczęśliwe. I dziękujcie, często dziękujcie!
Przesyłam uściski!
Wasz aniołek Tymcio

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Bóg jest z nami

KILKA INFORMACJI:
♥ Emmanuel to symboliczne imię, które z języka hebrajskiego tłumaczymy „Bóg z nami”. Fragmenty w Piśmie Świętym mówiące o Emmanuelu odnajdziemy w Księdze Proroka Izajasza (Iz 6, 1 – 9, 2O).
♥ Adwent to czas oczekiwania na powtórne przyjście Zbawiciela. W liturgii Kościoła katolickiego Adwent dzielimy na dwa okresy:
› Od początku Adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów).
› Od 17 do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).
♥ Przez wiele wieków Izrael oczekiwał na przyjście Zbawiciela. W czasie Adwentu my także oczekujemy na przyjście Jezusa. Oczekiwanie to przeżywamy w bliskości z Maryją.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Rosa
tytuł: Warszawa, Wilanów

Szlakiem ostatniej tegorocznej warszawskiej wycieczki docieramy do Wilanowa, a konkretnie do Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. Jest to jedna z czterech rezydencji królewskich w naszym kraju obok Łazienek Królewskich w Warszawie oraz zamków królewskich w Krakowie i Warszawie.
Pałac w Wilanowie swoimi początkami sięga 1677 roku, gdy Jan III Sobieski zakupił posiadłość w wiosce Milanów.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Sprawiedliwość cz.2

Zosia jednak nie zapomniała, że rozmowa o dziadku trwała tak krótko i nadal tak mało o nim wie.
– Babciu, co robił dziadek?
Maria pomyślała, że dzisiejsze pogawędki uniemożliwiają sprzątanie. Bez żalu porzuciła odkurzanie i odpowiedziała:
– Był profesorem na uniwersytecie. Wykładał, czyli mówiąc inaczej, uczył studentów filozofii.
– Uczył o Zofii, czyli Zosi? – wyjąkał zszokowany Staś.
Od kilku minut leżał obok Saby na dywanie i przyglądał się, jak śpi. Krążąca wokół Zosia szczęśliwie ich ominęła i Staś postanowił poczekać, aż pies łaskawie się obudzi.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Husarz Władca

POŻYWIENIE
Lubię łąki, ugory, pola. Wszystkie te tereny, na których znajdę pyszny nektar. Najsmaczniejszy jest ten z łopianu, chabrów, rumianku, koniczyny i stokrotek.
Jesienią natomiast żywię się opadłymi z drzew owocami: jabłkami, gruszkami, śliwkami.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Bombka na choinkę

W grudniu przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. Jedną z pięknych tradycji jest ozdabianie choinki. A najpiękniejsze są ozdoby wykonane własnoręcznie. Takie bombki można także podarować najbliższym w prezencie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Koń Oldenburski

CHARAKTER
Spokojny, zrównoważony, choć energiczny. Charakter o dużej wrażliwości pozwala tej rasie w łatwy sposób  współpracować z człowiekiem.

Ciąg dalszy w Rycerzyku