Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Wakacje tuż, tuż

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Już niedługo upragnione WAKACJE! Życzymy Wam dobrego wypoczynku, radosnego czasu spędzonego z rodziną, przyjaciółmi i przede wszystkim z Panem Bogiem. Już teraz zapraszamy Was we wrześniu do Niepokalanowa na VII Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci. Aby dobrze przygotować się do tego dnia, wydrukowaliśmy dla Was dodatek, który znajdziecie w środku „Rycerzyka”. Dowiecie się z niego, który święty będzie naszym patronem w tym roku…
W swoim kalendarzu zaznaczcie datę 9 września z dopiskiem: OSD Niepokalanów!
Do zobaczenia!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana

Przed świtem rozległ się hałas. Wybudzeni Zuzia i Józio otworzyli szeroko oczy. Z mocno bijącymi sercami nasłuchiwali.
– Kto tak woła o pomoc?
Sygnał strażackiego wozu zagłuszył wkrótce krzyki. Dzieci usłyszały, jak tato mówił do mamy:
– To strażacy z klasztoru Niepokalanów. Franciszkanie. Dzielni rycerze Niepokalanej. Pali się gdzieś niedaleko.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: NMP Częstochowskiej

Miriam stała nad biurkiem i wpatrywała się w kartkę papieru. W jej małej dłoni „tańcował” ołówek, który co jakiś czas to przygryzała, to wkładała za ucho. Po chwili ciszy, jakby wyrwana z półsnu, wykrzyknęła:
– Janku, wiem! Potrzebne są tabletki z witaminą C i plastry opatrunkowe.
Chłopiec, który siedział przy swoim biurku i przeglądał mapę Polski, oderwał się na chwilę.
– Siostrzyczko, jeżeli narobisz sobie odcisków, to na pewno pomoże ci posługa pielęgniarek. Nie bierz za wiele, żebyś nie miała zbyt dużo na plecach.
Miriam zmieszana usiadła na łóżku. Utkwiła wzrok w wizerunku Matki Bożej, który wisiał w ich pokoju.
– Nie wiem zupełnie, jak się przygotować. To moja pierwsza piesza pielgrzymka do Częstochowy.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Niebo

Wróciłem do domu. Było to dla mnie bardzo trudne, ale wiedziałem, że rodzice chcą mi towarzyszyć w tym cierpieniu. A było ono coraz większe…
Czułem, że już nie wrócę do Teplei i że moja misja tu na ziemi niedługo się zakończy, ale nie mówiłem o tym rodzicom, bo i tak wystarczająco mocno przeżywali moją chorobę. Któregoś dnia usłyszałem, jak rodzice na korytarzu rozmawiają z lekarzem. Powiedział im wprost, że moja śmierć jest bliska. Mama tak bardzo cierpiała…
– Mamo, nie płacz! Chętnie umrę, jeśli nie mogę być zdrowy i nie mogę zostać misjonarzem.
– Synku, nie mów tak… To jest straszne!
– Mamo, to nie jest straszne, to jest piękne! Zobacz…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Cud

Pan Bóg zaczął spełniać swoje zamiary… Siostra Katarzyna żyła skromnie, ale miała jedno wielkie pragnienie, o którym nikomu nie mówiła. Chciała zobaczyć Matkę Bożą! Nigdy jeszcze Jej nie widziała, a z dnia na dzień to gorące pragnienie w niej wzrastało. Któregoś wieczoru jak zwykle położyła się spać. Miała jakieś niebiańskie przeczucie, że tej nocy coś się wydarzy. Ułożyła głowę na poduszce. Ledwie przyszedł sen, nagle obudził ją słodki głos:
– Siostro Labouré! Siostro Labouré!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz Maria Szymanik, franciszkanin
tytuł: Zarzut: Ludzie kościoła są źli i fałszywi

Obrona:

Wyznaniu wiary mówimy: “Wierzę w jeden, święty, powszechny (katolicki) i apostolski Kościół”. Wyznajemy, że Kościół jest święty, a jednocześnie widzialny, że niektórzy ludzie Kościoła są źli, fałszywi.

Czy można mówić, że Kościół jest święty?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Oddanie się Niepokalanej

Kiedy odmawiamy Akt Poświęcenia się Niepokalanej ułożony przez świętego Maksymiliana, mówimy takie słowa: „Abyś mnie całego i zupełnie za rzecz i własność swoją przyjąć raczyła”.

Wiemy już, że Maryja została wybrana przez Boga i że została przez Niego obdarowana wszelkimi łaskami. Ona jest najdoskonalszym stworzeniem Boga.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Czytać dobre lektury

Wczoraj odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymałem świadectwo z czerwonym paskiem oraz nagrodę książkową. Bardzo się nią ucieszyłem, ponieważ lubię czytać, zwłaszcza powieści przygodowe.
Moja siostra Miriam zauważyła, że wybór dobrej lektury jest bardzo ważny. Dostępność książek jest duża, ale niestety, nie każda pozycja zawiera wartościowe treści, które pomogą się rozwijać, zarówno intelektualnie, jak i duchowo. Wiem, że sprawa duszy nie może być przeze mnie zaniedbana.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI

CIEKAWOSTKA
W Hiszpanii Dzień Ojca jest obchodzony 19 marca, zbiegając się z uroczystością świętego Józefa. Tego dnia dzieci przygotowują w szkołach skromne upominki, które wręczają rodzicom. W wielu miastach jest to zwykle święto państwowe (dzień wolny od prac y), aby wszyscy mogli spędzić ten dzień z rodziną. Z kolei w czerwcu Hiszpania obchodzi uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Po raz pierwszy Hiszpania została oficjalnie poświęcona Najświętszemu Sercu w 1919 roku w bazylice pod wezwaniem Serca Jezusowego na Cerro de los Ángeles w Getafe (Madryt). Był to uroczysty akt, w którym uczestniczył król Alfons XIII i biskupi hiszpańscy wśród wielu wiernych.
(przygotowała Cristina Abbad Luengo)

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Stefan Todorski
tytuł: Spacer z Matką Bożą

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Aniołek Tymcio

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
Kolejne listy dotarły do Anielskiej Poczty. Bardzo dziękuję za każdy z nich. Piszecie w nich dużo o sprawach, które Was najbardziej dotykają – o wojnach, które się toczą, o grzechu, który Was smuci, ale również dostrzegacie to, że Maryja się Wami opiekuje.
Tak jest rzeczywiście – Maryja jest Mamą, która jest blisko każdego z nas, nawet wtedy, gdy dotyka nas zło. Tak, szczególnie wtedy, gdy człowiek cierpi z powodu zła lub sam jest jego sprawcą. Maryja jest jak Mama, która chce pogodzić dzieci, gdy się pokłócą, opatrzyć rany i dodać odwagi, by żyć inaczej – lepiej.
Dlatego wzywajmy naszą Mamusię i bądźmy Jej wdzięczni za wszystko!
Z anielskim pozdrowieniem – Wasz Aniołek Tymcio!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paulina Rosa
tytuł: Warszawa część 3

Wędrując dalej po najstarszej części Warszawy, z Placu Zamkowego udajemy się powoli w stronę Rynku. W tym celu skręcamy w ulicę Świętojańską, przy której znajduje się bazylika archikatedralna Męczeństwa świętego Jana Chrzciciela. To właśnie od tej świątyni i jej wezwania ulica Świętojańska wzięła swoją nazwę, choć jeszcze w XIX wieku zapisywano ją często jako „Święto Jańska”. Katedra Męczeństwa św. Jana Chrzciciela to jedna z najstarszych świątyń Warszawy, która była świadkiem wielu podniosłych wydarzeń. To w jej murach swoje sławne kazania wygłaszał ksiądz Piotr Skarga, tu odbywały się królewskie śluby, pogrzeby, a nawet dwie koronacje. To w tym kościele została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja! Dziś odbywają się tu często uroczystości państwowe.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Wierność, część 2

– Po prostu była wspaniała. I nie mówię tego dlatego, że była moją ukochaną babcią. – Maria wróciła do rozmowy po kilkuminutowej przerwie. – Ona była cudownym człowiekiem. Jest jedno słowo, które charakteryzuje całe jej życie – to wierność.
– Wierność? – zdziwił się Antek. – Mnie wierność kojarzy się z psami. To psy są wierne.
– Masz rację, ale wierność to ogólnie piękna cecha. Świat byłby o wiele lepszy, gdyby ludzie nauczyli się wierności od swoich czworonożnych przyjaciół – wyznała ze śmiechem Maria i pogłaskała Sabę, która natychmiast odwdzięczyła się polizaniem dłoni.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Amelia Gągała
tytuł: Komar Widliszek

POŻYWIENIE
My – samce żywimy się nektarem roślin, a samice – krwią. Więc to tak naprawdę one są zmorą wakacyjnych wieczorów.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Krawat dla mojego Taty

Dzień Ojca – 23 czerwca
Tego dnia możemy wyrazić wdzięczność i szacunek naszym kochanym tatusiom, przygotowując dla nich jakiś wyjątkowy upominek. Tym razem proponujemy zrobienie krawatu z ulubionymi wzorami.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Falabella

UMASZCZENIE
barwa jednolita (kasztanowata, gniada, karogniada, kara, siwa i izabelowata), niektóre są nakrapiane

Ciąg dalszy w Rycerzyku