Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Czas oczekiwania

Maryja!
Kochani Czytelnicy!
I nastał grudzień… Czas oczekiwania wraz z Maryją – w Jej „szkole adwentowej” – na przyjście Pana Jezusa. Życzymy Wam, abyście ten czas wykorzystali jak najlepiej. Zbliżcie się do Niepokalanej, a Ona zbliży Was do Pana Jezusa… Zapraszamy Was do włączenia
się w przeżywanie Adwentu razem z nami przez codzienne podejmowanie różnych zadań. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na ostatniej stronie „Rycerzyka”.

Miriam i Janek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Niepokalana w słoneczko ubrana 

– Zastanawiałem się nad drzewkiem – odpowiedział Józio. – Ścięta jodełka oddała się cała na ozdobę. Pozwoliła się ubrać, w co chcieliśmy. Przypomniała mi modlitwę do Matki Bożej: „Użyj także, jeżeli zechcesz, mnie całego, bez żadnego zastrzeżenia do dokonania tego, co o Tobie powiedziano”.
– Kiedy trwamy w ciszy, w sercu zawsze usłyszymy coś ważnego – uśmiechnęła się babcia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Bernadeta Grabowska
tytuł: Świętej Rodziny

– Tak, siostrzyczko! Juto punktualnie o godzinie 6.3O zabrzmi radosne „Archanioł Boży Gabriel” – dodał z uśmiechem Janek, który wychylił się z dużego pokoju. – Już nie mogę się doczekać. Idziesz? – zapytał.
– Oczywiście! Przecież wiesz, że w tamtym roku nie opuściliśmy ani jednych rorat.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

opracowała: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Świąteczne prezenty

W pewnym momencie mój wzrok zatrzymał się na czymś zupełnie innym… Po drugiej stronie drogi zobaczyłem ubogą kobietę z trójką nędznie ubranych dzieci. Zaglądała w witrynę piekarni, z której wydobywał się przyjemny zapach świeżo upieczonego  pieczywa. Poczułem, że muszę do nich podejść.
– Mamo, możemy na chwilkę tam pójść? – Z błagalnym spojrzeniem wskazałem na kobietę i dzieci.
W oczach mamy pojawił się uśmiech zgody.
– Dzień dobry – zwróciłem się nieśmiało do nieznajomej.
Kobieta odwróciła się.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Nie marnuj cierpienia

Anathalie oglądała Maryję trochę dłużej. Złożyła obietnicę, że zostanie w Kibeho. Tam pozostała, aby ofiarować Panu Bogu swoje modlitwy i cierpienia. Pomaga w parafii i cierpliwie odpowiada na pytania pielgrzymów czy dziennikarzy, którzy chcą znać wszystkie szczegóły spotkań z Niebiańską Panią. Alphonsine, wybrana przez Maryję jako pierwsza, wstąpiła do zakonu klauzurowego świętej Klary. Tam obrała imię zakonne Alphonsine od Chwalebnego Krzyża.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Naczynia liturgiczne

Cyborium nazywane inaczej puszką, to naczynie liturgiczne, w którym znajdują się konsekrowane komunikanty, czyli Ciało Pana Jezusa. Może ono przybierać różne formy, na przykład kielicha z wieczkiem. Przy jego użyciu rozdziela się Komunię Świętą wiernym.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Guadalupe – Hiszpania

Co się stało?
Do dzisiaj w sanktuarium w Guadalupe w regionie Toledo można podziwiać cenną relikwię poplamionego Krwią korporału, którego podczas Mszy Świętej używał ojciec Pedro. Duchowny zawsze wyróżniał się głębokim nabożeństwem do Eucharystii i spędzał wiele godzin na adoracji przed Najświętszym Sakramentem zarówno w nocy, jak i w dzień. Jednak Pan dopuścił, by wiara ojca Cabañuelasa w rzeczywistość przeistoczenia została poddana surowej próbie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Wiara

Wiara
to siła! Bez wiary nic nie ma sensu. Żyjemy, pracujemy, cieszymy się, spotykamy z ludźmi, bo wierzymy. Możemy wierzyć w różne rzeczy czy osoby. Mieć różne przekonania, wyznania.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agata Pinkosz

CIEKAWOSTKA
Dzisiejsza ciekawostka dotyczy temperamentu Włochów. Często o ludziach pochodzących ze „ słonecznej Italii” myślimy, że wszyscy są bardzo energiczni, pogodni, robią wokół siebie dużo hałasu, są radośni i wyluzowani . Są to tak zwane stereotypy, to znaczy obrazy utrwalone w naszych wyobrażeniach.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Skarżyńska
tytuł: Nocą

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Czytelnicy

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Grzegorz M. Owsianko, franciszkanin
tytuł: Podróże

Święty Maksymilian chciał, aby wszyscy ludzie na świecie dowiedzieli się, jak bardzo Pan Bóg ich kocha, oraz że mają wspaniałą duchową Mamę – Niepokalaną. Dlatego nie tylko apostołował w Polsce, lecz także postanowił wyjechać na misję.
W roku 193O udał się razem z kilkoma braćmi zakonnymi w podróż na wschód, gdzie odwiedził między innymi Chiny, Indie i Japonię.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Witold Pilecki

– Dzisiejszym gościem „Rycerzyka” jest pan Witold Pilecki – chyba najbardziej znany spośród Żołnierzy Wyklętych. Dzień dobry! Zacznijmy od dzieciństwa.
– Dzień dobry! Urodziłem się 13 maja 19O1 roku na dalekiej północy Rosji. Tam został zesłany mój dziadek Józef za udział w  Powstaniu Styczniowym. Mój tata Julian, broniąc nas przed rusyfikacją, podjął decyzję o powrocie do Wilna.
– Miłość do Ojczyzny wyniósł Pan z rodzinnego domu…?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marzena Karasińska
tytuł: Wolność cz. 2

Minęło kilka chwil w ciszy. Może dlatego, że część rodziny zapatrzyła się w padający śnieg, a część zbierała siły na odpowiedź, czy sprezentowana myszkom wolność dała im szczęście.
– Chyba nie – mężnie przyznała Zosia, chociaż wciąż walczyła z upartymi łzami.
– Musimy je uratować! – wychlipał Staś i wytarł rękawem zapłakaną buzię.
Babcia Maria poruszyła się niespokojnie, bo jak każda babcia była bardzo wrażliwa na łzy wnucząt. Przytuliła maluchy, myśląc w popłochu, czy nie naraża się synowi i synowej, którzy przecież mieli prawo sami zdecydować, kiedy skończą z dziećmi rozmowę.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Adam Nosek
tytuł: Sójka

Jestem postrachem myśliwych – gdy jakiegoś zauważę, skrzeczę, dopóki nie odejdzie. Płoszę w ten sposób jego potencjalne ofiary. Jestem ładna i sprytna, ale czasem trochę rozrabiam.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Przedszkole Aniołów Stróżów
tytuł: Szopka bożonarodzeniowa

Zbliżają się ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA. Zachęcamy Was do własnoręcznego zrobienia szopki bożonarodzeniowej.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Kuc Fiord

Charakter: spokojne i inteligentne

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Czytelnicy