Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Nowy Rok

Kochani Mali Czytelnicy!

Maryja! Wraz z Nowym Rokiem wkraczamy w odkrywanie tajemnic Eucharystii. Razem ze Zbyszkiem wyruszamy w niezwykłą przygodę. W tym numerze dowiemy się, jak ważne jest PRZYGOTOWANIE SWOJEGO SERCA NA SPOTKANIE Z PANEM JEZUSEM NA MSZY ŚWIĘTEJ. W rycerskim poznawaniu wszystkiego, co niewidzialne dla naszych oczu, towarzyszyć nam będzie najlepsza nauczycielka, NIEPOKALANA .

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Nieprzygotowana

Zbyszko szedł i szedł, myślał i myślał, aż potknął się o kamień. Chciał go kopnąć, ale sumienie wyszeptało: Kamień wzgardzony… Pomyślał, że to znak. Odwrócił kamień, a tam z drzemki zerwała się… dżdżownica. Nieprzygotowana na odwiedziny, nagusieńka, nałożyła na siebie co popadło: pidżamę, dżinsy i dżokejkę. – Do drz-wi pukaj, dż-entelmenie! Z dż-ungli jesteś? Znam dż-udo i dżu-dżi-tsu! Zmiaż-dżyć cię?! Zbyszko przeprosił tak pokornie, że dżdżowniczka powitała go słodką, według swego smaku, grudką ziemi. – Dż-em dobry! Niestety, bez dż-dżu i mż-awki, bo tu teraz tylko ś-nieg, sz-ron i sz-a-dź. Zbyszko zapytał: – Dlaczego jesz ziemię? – Pan Bóg dał mi grunt. Przygotowuję ziemię dla ziarenek. Drążę jamki, by korzonki miały powietrze i wodę. Pan Jezus mówił o dobrej glebie, przygotowanej tak, by ziarno wzeszło, urosło i wydało plon.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Topa
tytuł: Nowy rok

– Witajcie w nowym roku, kochane dzieciaki! – rozpoczął wesoło pierwszą lekcję ojciec Michał, który uczył Janka religii. – Pierwsze dni roku to jakby początek czegoś nowego i żeby dobrze przeżyć ten czas, warto poczynić pewne przygotowania. Macie jakieś postanowienia, marzenia, cele na ten rok? Dzieci podnosiły ręce i opowiadały. Niektóre o postanowieniu nauki czy rozpoczęciu gry na instrumencie. Inne wspominały o miejscach, które chciałyby odwiedzić, a ojciec kontynuował temat. – Zobaczcie, że to, o czym opowiadacie, w wielu przypadkach wymaga przygotowań. Choćby systematyczna nauka wymaga zorganizowania materiałów, z których będziecie korzystać. Trzeba się też dobrze nastawić i wybrać odpowiedni czas oraz miejsce. A do nauki gry na gitarze należy wybrać i kupić instrument, znaleźć nauczyciela i poświęcić czas na ćwiczenie – powiedział.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Julia Cambarou – początki

Urodziłam się 26 lipca 1910 roku. I choć z pierwszych lat nie pamiętam wiele, to na myśl o nich robi mi się ciepło na sercu i czuję głęboką radość. Zapytacie: „dlaczego?”. Myślę, że czasami nie trzeba pamiętać, nie trzeba wiedzieć o szczegółach, które tworzą naszą historię – najważniejsza jest atmosfera, w której wzrastamy i… miłość, której doświadczamy. A tej w naszej rodzinie nigdy nie brakowało. Uwielbiałam opowieści mamy o naszej rodzinie, także o tym, co trudne. Mieszkaliśmy w dzielnicy robotniczej. Jednej z biedniejszych dzielnic Limoges. Biednej materialnie, ale nie duchowo. Dawno, dawno temu do naszego miasta przybyli zakonnicy – franciszkanie. Na początku nie było im łatwo, bo ludzie byli wobec nich bardzo nieufni. Trudno też się im dziwić – w tej części miasta mieszkali najbiedniejsi, więc bali się, że będą musieli utrzymywać zakonników. Z czasem jednak przekonali się o dobrych intencjach braci. Franciszkanie weszli w styl życia tamtejszych ludzi – towarzyszyli im w pracy, wspierali materialnie, a przede wszystkim zatroszczyli się o ich życie duchowe.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Na początku było tak…

Rozpoczynamy kolejny rok opowieści o tym, jak Maryja przychodzi na ziemię.
A co by było, gdyby Matka Pana Jezusa Wam się objawiła? Nawet teraz, w tym momencie? Ciekawa jestem, czy z wrażenia moglibyście wymówić choć
jedno słowo… Zejdźmy jednak na ziemię. To są wyjątkowe łaski, a doznają ich osoby, które wybrała sobie Maryja. Nie dlatego, że są lepsze, grzeczniejsze, pobożniejsze czy zdolniejsze od innych. Nie. Matka Boża wybiera, kogo chce. To wielki dar, ale i ogromne zadanie! Kiedy Maryja mówi do dzieci, zawsze czegoś od nich oczekuje, a one już nie mogą żyć byle jak, ale jak prawdziwe dzieci Matki Niebieskiej i przyjaciele Jezusa. Objawienie nie jest nagrodą za wierne wypełnianie przykazań Bożych, ale znakiem, że wśród ludzi dzieje się coś złego.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: br. Roman Solecki, franciszkanin
tytuł: Srebrna zbroja

Słońce chowało się powoli za górami, a jego ostatnie promienie padały na przepiękny krajobraz Doliny Spoletańskiej, gdy młody rycerz imieniem Franciszek podążał drogą. Marzył o sławie i chwale rycerskiej, o wspaniałych przygodach i niezwykłych krajach, o wygranych bitwach i drogocennych skarbach. Owinął się jeszcze mocniej swoim płaszczem, bo wiatr dął tego wieczoru wyjątkowo mocno, a liście szumiały na drzewach niczym morskie fale. Zatrzymał konia. Musiał trochę odpocząć po długich godzinach wędrówki. Niedawno ciężko chorował i spędził w łóżku wiele dni. Mógł jedynie chodzić po domu i wyglądać przez okno na rodzinne miasteczko Asyż, leżące na zboczu góry. Choć było mu wtedy smutno, że nie może, tak jak zawsze, bawić się ze swoimi przyjaciółmi, biegać po wąskich uliczkach, tańczyć na rynku i śpiewać niczym trubadur, to choroba nie odebrała mu radości, bo przecież wciąż mógł marzyć o rycerskiej przygodzie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Lanciano

LANCIANO SŁYNIE Z PIERWSZEGO CUDU EUCHARYSTYCZNEGO. CO TAM SIĘ STAŁO?

Wydarzenie to miało miejsce pod koniec VIII wieku, kiedy to pewien kapłan sprawował Mszę Świętą w kościółku pod wezwaniem św. Legoncjusza. Ten celebrans, o którym mówiono, że wątpił w OBECNOŚĆ CHRYSTUSA W EUCHARYSTII, po słowach konsekracji zauważył, że w ręku już nie trzyma CHLEBA, ale cząstkę CIAŁA, a WINO w kielichu to KREW… Od tamtego czasu ŚWIĘTE PAMIĄTKI TAMTEJ MSZY ŚWIĘTEJ są otaczane szczególną czcią i szacunkiem.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marcin Kruć
tytuł: Mineralogia

Geologia to niezwykła dziedzina wiedzy. Jeżeli czytaliście moje dotychczasowe zapiski, zapewne zauważyliście, ile ciekawych rzeczy można odkryć, poznając geologię.

Zapraszam Was zatem do dalszego towarzyszenia mi w tej naukowej wędrówce. W tym roku postanowiłem zapoznać się z najciekawszymi kierunkami geologii i tą wiedzą chcę podzielić się z Wami. A więc zaczynamy!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Bona Sforza

– Serdecznie witam dzisiejszego gościa. Proszę o przedstawienie się. – Nazywam się Bona Sforza d‘Aragona. Jestem włoską księżniczką, królową Polski i żoną Zygmunta I Starego. – Jak to się stało, że Jej Królewska Mość, pochodząca z tak odległego kraju, została żoną polskiego króla? – Nasze małżeństwo zaaranżował cesarz Maksymilian I Habsburg, aby zacieśnić związki z polskim królem. Swojego męża poznałam dopiero po przybyciu do Krakowa. Takie były czasy!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Nakagawa, franciszkanka MI
tytuł: Papierowa pacynka

W WARSZTATACH NADSZEDŁ CZAS NA PAPIEROWE CUDA – ORIGAMI. TO SZTUKA SKŁADANIA PAPIERU, KTÓRA ROZWINĘŁA SIĘ W JAPONII. CIEKAWE, CZY OJCIEC MAKSYMILIAN SKŁADAŁ ORIGAMI? PAMIĘTACIE PRZECIEŻ, ŻE MIESZKAŁ W KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI. ZAPRASZAMY WAS DO TWÓRCZEJ ZABAWY!
Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Spotkanie z Bogiem zaczyna się w domu

Drogi Bracie i Siostro! Drogi Ministrancie!

Msza Święta jest pełna gestów, znaków, symboli i postaw. Czy wiecie, co one oznaczają? Po co zanurzacie rękę w wodzie święconej i czynicie znak krzyża wchodząc do kościoła? Dlaczego niektóre modlitwy w czasie celebracji Mszy Świętej odprawiamy, klęcząc, a inne w postawie stojącej? Dlaczego ksiądz zakłada ornat koloru zielonego lub białego czy czerwonego? Tych pytań jest bardzo wiele. Chciałbym zaprosić Was do wędrówki, która pozwoli odkryć piękno i bogactwo Mszy Świętej.

Na początek krótkie wspomnienie… Niedzielny poranek i często powtarzane przed wyjściem na Mszę Świętą pytania mamy: Czy założyłeś eleganckie buty? Tak. A koszulę? Tak. Też wyjściową. Dlaczego to wspomnienie? Nasze uczestnictwo w Mszy Świętej rozpoczyna się już w domu, jeśli tylko ze względu na Pana Jezusa ubieramy się odświętnie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Aniołek Tymek

Kochane Dzieci!

Wasze listy rozpromienią serce, gdy piszecie, że dostrzegacie, jak wiele czyni dla Was i Waszych rodzin Niebieska Matka. Pamiętajcie o Niej zawsze i kochajcie czystym sercem. Ona jako jedyna Matka nie opuści nigdy swoich dzieci. Ze słonecznym uśmiechem w zimowej porze! Z anielską pamięcią!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Radoll i owczarek podhalański

RAGDOLL

KOT O SPOKOJNYM, ŁAGODNYM I PRZYJACIELSKIM CHARAKTERZE. INTELIGENTNY I NIEKONFLIKTOWY, MOŻE MIESZKAĆ ZARÓWNO Z INNYMI KOTAMI, JAK I PSEM. JEST KOTEM, KTÓRY NIE LUBI SIĘ WSPINAĆ.

OWCZAREK PODHALAŃSKI

PIES OBRONNY I DOSKONAŁY STRÓŻ, WYKORZYSTYWANY GŁÓWNIE DO OBRONY STADA OWIEC PRZED DRAPIEŻNIKAMI.

Ciąg dalszy w Rycerzyku