Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Piękny miesiąc maj

Maryja!
I nareszcie nastał maj!
Piękny miesiąc, który całkowicie jest poświęcony Maryi. Przypomina nam o tym Litania loretańska, którą codziennie śpiewamy podczas nabożeństw w kościele lub przy przydrożnych kapliczkach. Oddajmy Matce Bożej nasze czyste serca, bo to jest najpiękniejszy DAR, który możemy Jej ofiarować. A oprócz tego pamiętajmy o naszych mamach, które są przy nas i się o nas troszczą tu na ziemi. Szczególnie 26 maja – w dniu ich święta – obdarzmy je uśmiechem i modlitwą.
Miriam i Janek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Ukryte dary

Zbyszko, rycerz Niepokalanej, czekał na dar Eucharystii. Miał przystąpić po raz pierwszy do Komunii Świętej. Razem z innymi dziećmi przygotowywał się do przyjęcia Pana Jezusa. Ze smutkiem zauważył, że niektóre dzieci cieszą się bardziej z tego powodu, że dostaną prezenty. Zwierzył się z tego babci, która kroiła właśnie cebulę:
– Babciu, ty płaczesz? Nie chciałem aż tak cię zmartwić…
Babcia roześmiała się i otarła łzy.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Topa
tytuł: Dar

Na kolejnej lekcji religii dzieci podzielone na 4 grupy miały za zadanie narysować na dużym arkuszu papieru wszystko, co kojarzy im się ze słowem „dar”. Po skończonej pracy poszczególne grupy przedstawiały klasie swoje plakaty. Rysunki były bardzo szczegółowe i ukazywały, jak wiele skojarzeń ze słowem “dar” mają dzieci. Ojciec Michał, kontynuując serię lekcji o tajemnicach Eucharystii, chciał wyjaśnić dzieciom, czym są dary składane Panu Bogu podczas Mszy Świętej.
– Kochani, czy dary zawsze są materialne? – zapytał.
– Nie zawsze. – Można było usłyszeć parę głosów, chociaż wielu uczniów nie było pewnych odpowiedzi.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: opracowała s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Pierwsza Komunia święta

W Limoges poglądy odnośnie do wczesnej Komunii Świętej były podzielone, a ja miałam dopiero 6 lat. Często uważano, że tak małe dzieci nie są na to gotowe, że nie rozumieją tego, co się dokonuje na ołtarzu podczas Eucharystii. Jednak pewnego dnia ku mojemu zaskoczeniu zapaliło się zielo… no może jeszcze nie zielone, ale pomarańczowe światełko.
Do Bourg, gdzie mieszkali moi dziadkowie, przyjechał ks. Marian – brat mojego dziadka.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Prośba o miłość

Justynka siedziała w kuchni przy stole, podpierając się obiema rękami. Nagle w progu domu stanęła Basia, która nie omieszkała zwrócić koleżance uwagi:
– Nie trzyma się łokci na stole!
– Nie wchodzi się bez pukania – odpowiedziała Justynka, nie kryjąc irytacji.
Już od wczoraj dziewczynki były pokłócone. Justynka twierdziła, że Maryja wyraziła życzenie, aby na placu kościelnym postawić dwie chorągwie i krzyż, Basia natomiast widziała te znaki podczas objawienia, ale słów Maryi nie słyszała. Justyna ciągnęła dalej:
– A poza tym, powiedziałam o tym księdzu proboszczowi.
Barbara zmarszczyła brwi i zacisnęła pięści.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: br.  Roman M. Solecki, franciszkanin
tytuł: Odnaleziona droga

Od jakiegoś czasu Franciszek mieszkał wśród trędowatych, opatrując im rany, pocieszając ich, dodając im odwagi w znoszeniu choroby i cierpienia oraz napełniając ich serca nadzieją. To była dla niego prawdziwa lekcja pokory i cierpliwości! Przezwyciężył nawet swoją nieśmiałość i zaczął prosić w Asyżu o jałmużnę, aby zrealizować misję odbudowy kościółka św. Damiana.
Jego dawni znajomi bardzo się z niego śmiali, bo nazywał siebie heroldem Wielkiego Króla, a sam nosił ciężkie kamienie. Jednak dla Franciszka liczyło się tylko to, jak patrzy na niego Pan Bóg, a nie jak postrzegają go ludzie. Dlatego zabrał się z zapałem za odnawianie kolejnego kościółka – pod wezwaniem św. Piotra.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Sokółka

Co się wydarzyło 12 października 2008 roku w Sokółce?

To był wyjątkowy dzień. Niedługo po beatyfikacji sługi Bożego ks. Michała Sopoćki jednemu z księży rozdzielających Komunię Świętą podczas Eucharystii upadł konsekrowany komunikant. Ze czcią został on podniesiony i włożony do naczynka z wodą zwanego vasculum, aby się rozpuścił. W trakcie rozpuszczania się tego konsekrowanego komunikantu pojawiła się na nim, nie zabarwiając wody, czerwona plamka w formie zakrzepłej krwi.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marcin Kruć
tytuł: Paleontologia

Jak już wiecie, w skałach osadowych mogą zachować się różne struktury sedymentacyjne, dzięki którym możemy odtworzyć środowisko i warunki, w jakich te skały powstawały. Mogą w nich również zachować się szczątki pradawnych stworzeń, które już dawno wymarły. Nazywamy je skamieniałościami, a dziedzina geologii, która je bada to paleontologia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Sylwia Białkowska

Maryja jest Królową i Mamą wszystkich ludzi, zwłaszcza rycerzy. W maju, miesiącu szczególnie Jej poświęconym, nauczymy się, jak złożyć Jej życzenia z okazji Dnia Matki.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Co zrobić, żeby zostać rycerzem Niepokalanej?

Miesiąc temu dowiedzieliśmy się, że najważniejszym warunkiem bycia rycerzem Niepokalanej jest oddanie się Maryi.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Zygmunt III Waza

– Witamy kolejnego gościa kącika historycznego „Rycerzyka”!
– Witam serdecznie!
– Czy może się Pan przedstawić?
– Nazywam się Zygmunt III Waza. Jestem królem Polski i Szwecji.
– Ojej! Czy to właśnie Jego Królewska Mość znajduje się na kolumnie Zygmunta w Warszawie?
– W rzeczy samej. Ten pierwszy w Europie tego typu pomnik (kolumna plus rzeźba bohatera) został wybudowany dla mnie przez mojego ukochanego syna Władysława.
– Czy Król może nam powiedzieć coś o sobie?
– Miałem bardzo smutne dzieciństwo. Urodziłem się w więzieniu, w którym moi rodzice zostali zamknięci przez naszego szalonego wuja Eryka – króla Szwecji.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Czaja
tytuł: Prorok Eliasz

Naród Izraelski miał kolejnych siedmiu królów, którzy oddalili się od Boga i tak też prowadzili cały naród. Ostatnim był Achab. On wybudował świątynię faszywemu bóstwu – Baalowi

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Nakagawa, franciszkanka MI
tytuł: Róża na dzień mamy

Maj jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej! Zrobimy różę dla Maryi i naszych Mam z okazji Ich święta.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Augustyna Kozłowska, franciszkanka MI
tytuł: Urodziny Lolka

Mama Karola, która darzyła swoje dziecko czułą miłością, często mówiła: „Zobaczycie, mój Lolek będzie kiedyś wielkim człowiekiem”. Niestety Karol w dziewiątym roku życia stracił mamę. Był to ogromny cios dla tego wrażliwego chłopca. Ojciec, widząc jego smutek,  zabrał go do Kalwarii Zebrzydowskiej i wtedy, wskazując na Matkę Bożą, powiedział: „Teraz to będzie Twoja Matka”.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Aniołek Tymek

Troszcie się, abyście mieli czyste i kochające serca. Otwarte dla Boga i drugiego człowieka. Pan Jezus wraz ze swoją Matką lubi przychodzić do ludzi, którzy zapraszają Go do swych „posprzątanych” serc i obdarza hojnie wszelkimi łaskami.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Czytelnicy

Co według Ciebie oznaczają słowa “Być dobrym narzędziem w rękach Niepokalanej?”

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Munsterlander, Toyger

Munsterlander – Pies myśliwski. W domu jest spokojny, mocno przywiązuje się do jednej osoby, z którą ma najczęstszy kontakt. Niekonfliktowy, akceptuje inne zwierzęta.

Toyger – Ma przyjacielskie i otwarte usposobienie, lubi towarzystwo człowieka i dogaduje się z innymi zwierzętami w domu.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paweł Piechnik
tytuł: Kurczako-cziki cziki

Ciąg dalszy w Rycerzyku