Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Przemienienie

Maryja!
W naszej drodze poznawania etapów Mszy Świętej dochodzimy do momentu PRZEMIENIENIA.
Jak bardzo jest ważny i co oznacza, dowiecie się na kolejnych stronach „Rycerzyka”.
Nasi Kochani Czytelnicy!
Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam dużo radości. Niech umacnia się Wasza przyjaźń z Panem Jezusem
i Jego Mamą Maryją. Pamiętajmy, że w ich kochających Sercach możemy czuć się bezpiecznie!
Miriam i Janek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Najgłębsza przemiana

Przygotowywano się do procesji dla Pana Jezusa. Dziadek Zbyszka razem z innymi mężczyznami krzątał się przy budowie ołtarza, który miała udekorować babcia Zbyszka wraz z innymi paniami. Pomagały też dzieci. Był wśród nich oczywiście i Zbyszko, wierny rycerz Niepokalanej.
Babcia szykowała obrus.
– Babciu, co robisz?
– Zobacz, jak wyszywane wzorki przemieniły wygląd surowego płótna.
– A co to jest „płótno”?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Topa
tytuł: Oto Moje Ciało i Krew

W sobotni wieczór rodzina Janka jak zwykle rozważała Ewangelię, która miała pojawić się w niedzielę na Mszy Świętej. Każdy mógł wypowiedzieć swoje przemyślenia, porozmawiać, zapytać w razie wątpliwości. Po modlitwie pierwszy odezwał się Janek:
– Jak to jest z ofiarowaniem i przemienieniem? Tato, czy możesz mi to wyjaśnić? Nie do końca rozumiem, chociaż o. Michał ostatnio tłumaczył to na lekcji religii.
– Kochani, druga część Mszy Świętej jest najważniejszym momentem – rozpoczął tata. – Składa się z Ofiarowania, Przeistoczenia i Komunii Świętej.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Na rybach

Tak… Na pierwszym miejscu był Pan Jezus. Mama zabierała mnie na Eucharystię trzy razy w tygodniu. Ksiądz Marian (wujek, o którym mówiłam Wam ostatnio) powiedział moim rodzicom, że dobrze by było, żebym za dużo nie przebywała z dziećmi z miasta, bo większość pochodziła z rodzin niewierzących. Bał się tego, że w ich towarzystwie mogę utracić tę ogromną łaskę wiary, którą Pan Bóg wlał w moje serce. Rodzice posłuchali rady księdza. Uczyli mnie w domu i spędzali ze mną bardzo dużo czasu. Dali mi piękny przykład wiary i miłości.
Na początku szkoda mi było, że mam niewiele koleżanek, że nie bawię się ze wszystkimi dziećmi, ale z czasem zrozumiałam, że może ważniejsze jest dać dobry przykład.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Kłamstwo ma krótkie nogi

Ksiądz Augustyn szedł drogą i zastanawiał się głęboko nad pewną sprawą… Wtem usłyszał, że ktoś za nim biegnie.
– Proszę księdza! Proszę księdza! – zdyszana Basia pędziła w jego stronę.
Ksiądz przystanął i poczekał, aż dziewczynka złapie oddech:
– Powoli, Barbaro, powoli…
– Nie uwierzy ksiądz, co powiem! Dzisiaj zapytałyśmy Najświętszą Panienkę, tak jak ksiądz kazał: „Co czeka człowieka, który fałszywie przysięga?”. Maryja nam odpowiedziała…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: br. Roman M. Solecki, franciszkanin
tytuł: Pierwsi ubodzy bracia

Pewnego razu do Franciszka przybył człowiek o imieniu Bernard. Usłyszał on o świętości i pokorze Biedaczyny z Asyżu (tak nazywano Franciszka) i postanowił zasięgnąć u niego rady. Kiedy spotkali się na polanie niedaleko kapliczki w Porcjunkuli, Bernard poprosił:
– Czcigodny Franciszku, heroldzie Wielkiego Króla! Doradź mi, proszę, jak mogę doskonale wzgardzić bogactwami tego świata, aby zdobyć świętość już tutaj na ziemi i być prawdziwym uczniem Chrystusa.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Judyta M. Wojciechowska, franciszkanka MI
tytuł: Legnica

Kiedy i w jakich okolicznościach doszło do tego cudu eucharystycznego?

25 grudnia 2013 roku jednemu z księży wikariuszy upadła konsekrowana Hostia. Od razu została podniesiona i włożona do wody, by uległa rozpuszczeniu. Po 10 dniach zauważyliśmy na niej czerwoną plamę. Ks. bp Stefan Cichy powołał specjalną komisję, która zleciła badania naukowe. Ostatecznie okazało się, że w tej przebarwionej części znaleziono fragmenty mięśnia serca.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marcin Kruć
tytuł: Geologia historyczna

Znajomość petrografii, sedymentologii, paleontologii, które poznawaliśmy w poprzednich miesiącach znacznie ułatwi Wam odkrywanie przeszłości naszej planety. Tym właśnie znajduje się geologia historyczna.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Sylwia Białkowska
tytuł: Zgubiona drachma

Podczas wakacji podróżujemy. Warto zachęcić koleżanki i kolegów z innych części świata do odwiedzenia ciekawych zakątków Polski. Nauczymy się, jak powiedzieć o tym po angielsku.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Czytelnicy

Jaka cnota Maryi podoba Ci się i dlaczego?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Jan II Kazimierz

– Witam kolejnego królewskiego gościa „Rycerzyka”. Ojej, czy coś się stało? Dlaczego Król jest taki smutny? Król płacze?
– Jak mam być wesoły?! Całe moje panowanie to jedno pasmo nieszczęść. A i moje osobiste życie też nie było najszczęśliwsze.
– Proszę. To chusteczki. Niech Król wytrze oczy, nos i zacznijmy rozmowę.
– Te kawałki bibułki to mają być chusteczki? Nie, dziękuję. Mam swoją chustkę – robioną ręcznie z najdroższych francuskich koronek..

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska 
tytuł: Z pamiętnika Władzia Kamińskiego

11 listopada 1918 roku

Co za dzień! Co za szczęście! Wreszcie skończyła się Wielka Wojna. Może tatuś niebawem wróci do domu? Już mijają 4 lata, jak poszedł na wojnę. Gdy tylko usłyszał, że Józef Piłsudski organizuje polskie wojsko, natychmiast się do niego zaciągnął. Tak bardzo za nim tęsknię. Wiem od mamusi, że wczoraj wrócił do Warszawy z niemieckiego więzienia Józef Piłsudski. To chyba początek naszej niepodległości? Nie ma już zaborców! Niech żyje wolna Polska!

15 lipca 1919 roku

Jesteśmy już w komplecie.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Czaja
tytuł: Bóg objawia swoją moc

Po trzech latach suszy Bóg posłał Eliasza do króla Achaba, aby oznajmił mu, że czas nieurodzaju wkrótce się skończy. Król oczekiwał wieści od proroka, choć uważał go za przyczynę wszelkich nieszczęść.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Nakagawa, franciszkanka MI
tytuł: Żabka

W Japonii w czerwcu zaczyna się pora deszczowa. Dlatego coraz częściej słyszymy głos żabek.

Zróbmy żabkę, która potrafi skakać! A może zorganizujemy zawody żabek? Czyja żabka zostanie zwycięzcą?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Pocałunek ołtarza

Drogi Bracie!
Po dojściu procesji do ołtarza kapłan oddaje mu cześć przez POCAŁUNEK. Jest to wyraz miłości, szacunku i oddania. „Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego” – przypomina nam św. Jan Apostoł i Ewangelista (J 3, 16). Kiedy zatem widzimy, jak kapłan składa pocałunek na ołtarzu, a tym samym czyni to wobec samego Pana Jezusa, to zapragnijmy, aby Msza Święta była dla nas spotkaniem z Tym, który tak bardzo nas kocha.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Border Terrier i kot rosyjski niebieski

Border Terrier –  pies o sierści krótkowłosej i charakterystycznym kształcie głowy. Jest wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, nie jest agresywny w stosunku do innych psów.

Kot rosyjski niebieski – charakteryzuje go arystokratyczny i elegancki wygląd. Jest domatorem, bardzo lubi ciepło domowego ogniska. Dobry towarzysz rodziny.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Paweł Piechnik
tytuł: Kurczako-cziki cziki

Ciąg dalszy w Rycerzyku