Spis treści

autor: Janek i Miriam
tytuł: Przygotowanie serca na spotkanie

Maryja!
Matka Boża wiele razy prosiła nas o odmawianie Różańca. Możemy codziennie spełniać to Jej pragnienie, np. wpłacając modlitwy do Rycerskiego Banku (s. 8). A szczególnie teraz – w październiku – bierzmy w dłonie tę naszą rycerską broń i zdobywajmy świat dla Niepokalanej przez ufną modlitwę!
A w „Rycerzyku” poznamy kolejny, bardzo ważny etap Mszy Świętej. Jest nim Komunia Święta! Prośmy Maryję, by sama przygotowywała nasze serca do jak najlepszego przyjmowania Pana Jezusa w Komunii Świętej.
Miriam i Janek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: o. Wit Lewmorski, franciszkanin
tytuł: Serdeczne zaproszenie

Zbyszko przyrządził im ucztę w ptasim karmniku: chlebowe grzanki w tartej bułce; tłuściutkie robaczki; a na deser
okruszki najsłodszych ciast.
Drzewa malowały w ciepłych barwach zaproszenia na liściach. Zrywał je jesienny wiatr i słał, szumiąc na wszystkie
strony. Do pracy wróciło z wakacji babie lato. Kazało pajączkom snuć nici, by rozesłać wici pocztą lotniczą.  Zaproszenia poszły hen, hen, w nieznane…

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Ewa Topa
tytuł: Przygotowanie serca

– Kochani, świetnie poradziliście sobie z zadaniem domowym – powiedział o. Michał. – Powoli zbliżamy się do końca naszych lekcji o tajemnicy Mszy Świętej. Dzisiaj opowiem Wam, co się dzieje zaraz po modlitwie Ojcze nasz, o której pisaliście pracę domową. Na początek zadam wam jedno pytanie. Co robicie, kiedy zapraszacie do domu ważną dla was osobę?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: opracowała s. Julia M. Koczot, franciszkanka MI
tytuł: Ostatnie dni

Od listopada było już coraz gorzej. Bardzo rzadko wstawałam z łóżka. Napady kaszlu miałam tak silne, że czasami nie spałam całą noc. Zaczęło się ogromne cierpienie. Starałam się ze wszystkich sił znosić je dzielnie, nie narzekać i nie płakać. Wiedziałam, że jedynym sposobem jest codzienne ofiarowanie tego bólu Panu Jezusowi i Maryi, na którą nie przestawałam spoglądać. Przecież w kąciku pokoju miałam Jej ołtarzyk.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Kamila M. Szczepek, franciszkanka MI
tytuł: Kogo słuchać?

W niedzielę, jak co tydzień, odbyła się w parafii katecheza dla dzieci. Wszyscy bardzo chętnie przyszli na naukę. Ksiądz proboszcz po wspólnej modlitwie rozpoczął:
– Dzisiaj porozmawiamy o ósmym przykazaniu. A brzmi ono tak: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Kto wie, co to znaczy? – W salce pojawił się las rąk, każdy miał coś do powiedzenia.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: br. Roman M. Solecki, franciszkanin
tytuł: Skrzydlaci bracia

Słońce było już wysoko na niebie i ogrzewało swoimi promieniami zielone polany pokryte przepięknymi kwiatami, kiedy Franciszek wraz ze swoimi braćmi powracał z Rzymu do Doliny Spoletańskiej. Po zatwierdzeniu ich reguły przez papieża Innocentego bracia cieszyli się niezmiernie, że mogą teraz wyruszyć w świat z błogosławieństwem Ojca Świętego i czynić dobro oraz być zwiastunami pokoju. Zastanawiali się, czy lepiej żyć wśród ludzi, czy obrać jakąś pustelnię i samotne miejsce, gdzie będą mogli oddawać się modlitwie i umartwieniu.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Paula M. Bronisz, franciszkanka MI
tytuł: Kraków

Kiedy miał miejsce cud eucharystyczny w Krakowie?
To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w XIV wieku. Pięknie opowiada o nim legenda spisana przez Jana Długosza. W czasie oktawy Bożego Ciała z kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie została skradziona monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Kiedy złodzieje zorientowali się, że nie jest ona ze złota i nie jest bardzo wartościowa, porzucili ją razem z Najświętszym Sakramentem w błotnistych zaroślach wsi Bawół.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Marcin Kruć
tytuł: Geologia złóż

Geologia poza walorami przyrodniczymi i naukowymi ma też ogromne znaczenie gospodarcze dla każdego kraju. Złoża to nagromadzenie kopalin takich jak węgle, gaz ziemny, ropa naftowa oraz przydatne minerały i kamienie szlachetne.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Sylwia Białkowska

Mieczem rycerza Niepokalanej jest Różaniec. Aby wiedzieć, jak nim walczyć, warto znać jego tajemnice. Nauczymy się ich w miesiącu, w którym obchodzimy święto Matki Bożej Różańcowej.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Sposoby walki

Walka o niebo, o świętość, o zbawienie duszy. Walka od rana, kiedy tylko otworzysz oczy (jak trudne je czasem otworzyć – prawda?). Nowy dzień to cenny czas od Boga.

Jak walczyć?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Agnieszka Jaworska
tytuł: Marysieńka Sobieska

Witam mojego kolejnego gościa. Uważni czytelnicy „Rycerzyka” już doskonale wiedzą, kto nim jest. Tak, tak, to królowa Polski Maria Kazimiera – żona króla Jana III Sobieskiego zwana Marysieńką. Jest Pani oczywiście Polką?
– A nie! Jestem rodowitą Francuzką i nazywam się Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien.
– Ojej, jakie to długie i trudne nazwisko! A skąd Pani tak świetnie mówi po polsku?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Czaja 
tytuł: Bóg wybiera następcę Eliasza

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: s. Julia M. Nakagawa, franciszkanka MI 
tytuł: Pierścionek

Dzisiaj zrobimy pierścionek z serduszkiem. Jeżeli użyjesz większej kartki, to wyjdzie bransoletka!

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: ks. Łukasz Jastrzębski
tytuł: Hymn “Chwała na wysokości Bogu” i kolekta

Drogi Bracie!
Po zakończonym akcie pokuty (po naszym przyznaniu się przed Panem Bogiem, że jesteśmy grzeszni) następuje hymn:
CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU. Śpiewa się go w niedziele, święta i uroczystości.

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Aniołek Tymek

Kochane Dzieci!
Bardzo pięknie, że dostrzegacie, jakim darem są dla Was inne osoby i doceniacie to, co posiadacie. Uczcie się wdzięczności na co dzień – to wielki dar, który otwiera serce i ręce drugiego człowieka.

Wasz Aniołek Tymek

Ciąg dalszy w Rycerzyku

autor: Czytelnicy

Co może robić rycerz Niepokalanej, żeby świat był lepszy?

Ciąg dalszy w Rycerzyku

tytuł: Cavalier King Charles Spaniel i Kot Burmański

Cavalier King Charles Spaniel – pies rodzinny o umiarkowanym temperamencie. Jest wesoły, łagodny, cierpliwy, pozbawiony agresji i chętny do zabawy.

Kot Burmański – to łagodny, bardzo towarzyski kot rodzinny. Dobrze odnajduje się w domu z dziećmi, Źle znosi samotność, bardzo przywiązuje się do człowieka.

Ciąg dalszy w Rycerzyku